Katakomby ukrývají 38 mumifikovaných těl

Nejen kvůli návštěvě věhlasných a tajemných katakomb, kde odpočívají mumifikovaná těla zemřelých, stojí za to vydat se na výlet do Klatov.

Klatovy, založené Přemyslem Otakarem II., leží asi čtyřicet kilometrů jižně od Plzně. Z dolního Poberouní se sem pohodlně dostanete po dálnici D5 i přímým vlakovým spojem z Berouna. Rychlíky Berounka jezdí po dvou hodinách tam i nazpátek. Cesta trvá přibližně hodinu a půl.
Katakomby patří k nejnavštěvovanějším klatovským památkám, kompletní opravy se dočkaly před necelými deseti lety. Ze stavebního hlediska teď vypadají tak, jak je jezuité před mnoha lety opustili.

Krypty pod jezuitským kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce byly vybudovány jako součást kostela a gymnázia v letech 1656 až 1676. Staly se pohřebištěm členů jezuitského řádu a jeho dobrodinců z řad místní šlechty, měšťanů a vojska. První zemřelí se do katakomb ukládali ještě před dokončením stavby od počátku 70. let 17. století. Až do roku 1783 v nich spočinulo na 200 těl. V roce 1784 však Josef II. pohřbívání v kryptách zakázal.

Důmyslný ventilační systém se podílel na procesu přirozené mumifikace. Začátkem 20. století však byl poškozen, což zapříčinilo rozpad 140 mumifikovaných těl. V minulých letech byly katakomby včetně ventilačního systému obnoveny, nyní je tu posledních 38 mumií. Kromě toho je v objektu poblíž náměstí Míru k vidění také interaktivní expozice, přibližující návštěvníkům příběh barokních jezuitských Klatov.

 

Rozhled i kus lékárenství
Z podzemí vede cesta do výšin, můžete vystoupat na 81 metrů vysokou Černou věž, jež stojí hned vedle renesanční radnice. Dominanta města je dílem Antonia de Sally, postavili ji v letech 1547 až 1557 z neomítnutých tesaných kvádrů. Na ochoz v pátém patře vede 226 schodů. Odměnou za namáhavý výstup je krásný výhled na okolí, za jasného počasí i na vzdálené šumavské vrchy. Kousek od Černé věže stojí jezuitský kostel Neposkvrněného početí, rovněž kompletně zrekonstruovaný, který bývá označován za klenot barokního umění západních Čech.

A ještě jednu památku si nenechte na náměstí ujít: barokní lékárnu U Bílého jednorožce. Tato jedinečná expozice mapuje vývoj lékárenství od roku 1776 až do 1966, kdy svou činnost ukončila. Interiér a zařízení, z velké části s prvky kuriozit, pocházejí převážně z 18. století.

Bude-li vám přát počasí, výlet si zpestřete plavbou na lodičce nebo šlapadlech na jezírku v Mercardinových sadech. Půjčovné bývá zdarma.

Dobrou chuť a na zdraví!
V samotných Klatovech sice najdete mnoho restaurací, doporučujeme ale dojít na oběd do vísky Bezděkov vzdálené šest kilometrů. Nachází se tam totiž unikátní Bezděkovský pivovar. Z Klatov se k němu dostanete po modré turistické značce, takzvané Svatojakubské cestě, která vede povětšinou kolem řeky Úhlavy.

Vaření piva v Bezděkově má dlouhou tradici sahající až do 18. století. Původní knížecí pivovar a lihovar byl v majetku barona Korba z Weidenheimu, vlastníka místního zámku. Po znárodnění komunisty v roce 1950 byl uzavřen. S jeho obnovou začal před lety Radek Kollross. Zlatavý mok tu znovu vaří od srpna 2014. Čím je pivovarská restaurace výjimečná? Nachází se v rozlehlých sklepních prostorách, s kapacitou až 300 osob. Připadáte si tu trochu jako v jeskyni či skalních soutěskách. Nechybí ani studánka s rybičkami. Výhodou příjemné tečky výletu je, že zpátky do Klatov se můžete svézt vlakem nebo autobusem.

Otevírací doba katakomb
květen–září: 9:00–18:00
říjen–duben: všední dny:11:00–16:30, víkendy a svátky: 9:00–17:00

  • Bezděkovský pivovar
    Po 11–15
  • Út–čt 11–21
  • Pá–so 11–23
  • Ne 11–20

Text a foto: Pavla Nováčková