Kardinál Duka požehnal středočeským záchrankám

Foto: ZZS Středočeského kraje

V úterý 20. června došlo pro mnohé záchranáře k významnému aktu – slavnostnímu požehnání sanitním vozidlům středočeské záchranné služby kardinálem Dominikem Dukou.

Arcibiskup pražský a primas český požehnal sedmi sanitám, které byly na nádvoří přistaveny jako zástupci celého vozového parku středočeské záchranky. „Požehnání pana kardinála je vzácnou a výjimečnou událostí, která by měla zdravotníkům poskytnout duševní ochranu a dodat energii při řešení nelehkých úkolů při záchraně lidských životů,“ řekla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a upřesnila, že denně je v terénu ve středních Čechách téměř 200 záchranářů a 90 sanitek.

Podle krajského náměstka pro oblast zdravotnictví Martina Kupky je povolání záchranáře jedno z nejnáročnějších: „Práce zdravotníků si vážím, protože jsou denně v terénu, kde zachraňují lidské životy. Jejich zaměstnání je plné emocí a mnohdy lidského neštěstí. Požehnání od kardinála Duky je významným krokem, který by je měl v práci posílit.“

„I tato chladná a moderní technika, která slouží k záchraně životů a zdraví, má totiž pro záchranáře citový přesah. Tento den má proto pro mnohé z nich velký osobní význam,“ vysvětlil Martin Houdek, který podotkl, že iniciativa k požehnání sanitním vozů přišla právě z řad záchranářů.

(red)