Kamarádky otevřely virtuální tržiště

Kamarádky Lucie Šabatová (vlevo) a Veronika Preussová si otevřely online obchod Foto: Bára Veretová

ČERNOŠICE – Lucčina kariéra se vždycky točila kolem obchodu, marketingu a e-shopů, do práce chodila pro slušné peníze, ale toužila po vlastním projektu. Až ji napadlo otevřít s kamarádkou Veronikou internetový obchod pro podnikavé sousedy od Berounky. Před pár dny tak začal fungovat virtuální obchod, který soukromým podnikatelům nabízí prodej výrobků a služeb.

„Přála jsem si dlouho něco vlastního, ale pořád jsem nemohla přijít na to, co bude to pravé. Chtěla jsem něco budovat, co by dávalo smysl, a ne třeba jen radit v oblasti, které rozumím. Pořád mě táhly e-shopy, ale nejsem zručná, abych něco sama vyráběla. A přeprodávat ‚cokoliv z Číny‘, to bylo to poslední,“ líčí Lucie Šabatová z Černošic své úvahy, které ji dovedly k nápadu na soused.store.cz – online tržiště místních tvůrců.

„Setkávala jsem se s lidmi, kteří dokázali přivést na svět skvělé věci, a záviděla jim, že něco umí. Nechápala jsem, že to neprodávají, že se tím nechlubí, a divila se, že o nich nikdo neví. Měla jsem depku a volala Veronice,“ vzpomíná Lucie. „Tak budeme prodávat to, co oni vyrobí,” prohlásila její kamarádka a nápad byl na světě. Lucie konečně měla „TO“ pravé pro svůj vysněný e-shop.

Lucie Šabatová Foto: Bára Veretová

Nápad se zrodil letos na konci léta a teď v říjnu je virtuální tržiště na světě. „Navazujeme nové kontakty a nabízíme podporu místním lidem, na to se nyní, v době rozjezdu webu, soustředíme,“ vysvětluje Veronika Preussová, kterou baví vymýšlet nové projekty a nechybí jí vytrvalost dotahovat je do konce. „Rodina o mně říká, že se hned tak něčeho neleknu a nebojím se pustit se do nových dobrodružství,“ usmívá se.

Všechno, co kamarádky na „tržišti“ prodávají, si osobně prověřují, aby to opravdu byly autentické původní věci. „Poznáváme místní tvůrce, procházíme jejich dílny, posloucháme jejich příběhy a všichni nám potvrzují, že potřebují pomoct s prodejem, protože to je moc nebaví, nebo na to nemají čas. Chtějí totiž hlavně tvořit,“ vysvětluje Lucie a dodává, že má konečně po mnoha letech pocit, že to, co dělá, má pro někoho smysl. Teprve když tvůrce osobně prověří, představí jejich práci veřejnosti na svých stránkách.

Zákazníci pak mohou na e-shopu nakupovat od různých výrobců a Lucie s Veronikou objednávku zkompletují do jednoho balíčku a pošlou za jedno poštovné. Zboží je možné si také osobně u nich v Černošicích vyzvednout.

Veronika Preussová má zkušenosti jako projektová manažerka a ráda restauruje staré věci Foto: Bára Veretová

„Zatím nás soused.store samozřejmě neuživí, běží teprve od 11. října, je to ještě miminko, ale až vyroste, věříme, že bude,“ říká Lucka, která odešla z korporátu. „Potřebuji teď práci na půl úvazku, protože složenky se neptají,“ usmívá se a ujišťuje, že první půlka bude pořád patřit soused.store. „Tak nám držte palce, ať to všechno klapne,“ přejí si kamarádky.

Lucie Šabatová se svým psem. “Marketing mám v malíčku, ale nechtěla jsem pracovat pro korporát, toužila jsem mít svůj vlastní eshop,” říká Foto: Bára Veretová

(jup)