Jubilejní regata přinesla zlato pro mladé dobřichovické jachtaře

Šimon s Jáchymem bojují na vodě Foto: z archivu jachtařského oddílu Dobřichovice

DOBŘICHOVICE, LIPNO – Na přelomu srpna a září se na Lipně konalo Mistrovství republiky v jachtingu v juniorských lodních třídách Czech Junior Nationals. Navíc šlo o výroční regatu spojenou s oslavami 130 let jachtingu v České republice. A dobřichovičtí jachtaři slavili úspěchy: Šimon Krátký a Jáchym Novotný vyhráli kategorii U13 pro závodníky do 13 let a celkově se umístili na 8. místě.

Slavnostní ráz regaty a oslava jubilea přilákala na Lipenskou přehradu více než 350 posádek v rozmanitých lodních a windsurfingových třídách, především juniorských. Na břehu Lipna se tak od Černé v Pošumaví po Lipno nad Vltavou sešlo téměř 500 jachtařů.

Šimon s Jáchymem na stupni vítězů Foto: z archivu oddílu

Mladé naděje, Šimon Krátký (12 let) a Jáchym Novotný (11 let), z mládežnického oddílu jachetního klubu Sokol Dobřichovice se této historicky doposud největší tuzemské regaty zúčastnili v lodní třídě RS Feva, jejíž zázemí se pro tento závod nacházelo v Jestřábí a závodní okruhy v okolí Radslavi. O mistrovský titul se rozhodlo bojovat 30 mladých posádek ze všech koutů republiky, které neodradilo ani klasické lipenské počasí s nízkými teplotami a deštěm. Mladí jachtaři RS Feva byli nuceni absolvovat na start vždy zhruba hodinovou plavbu (a totéž zpět), což v kombinaci s chladným počasím a náročným závodním programem prověřilo fyzickou a psychickou připravenost posádek.

Závodní komisi a závodníkům se přes všechny obtíže spojené s dlouhými přesuny a nástrahám počasí navzdory podařilo odjet 6 pěkných rozjížděk, které určily pořadí posádek. Šimon a Jáchym se díky dobrým startům, výtečnému vedení lodě a pevným nervům v nabité konkurenci neztratili a byli schopní v některých rozjížďkách předjíždět i nejzkušenější posádky (např. letošní vicemistryně světa, sestry Křenkovy z Brna). V několika rozjížďkách dokonce vedli, ale díky velké kvalitě konkurentů a přece jen menší „vyježděnosti“ vždy do cíle pár míst ztratili. Celkově podaly mladé „dobřichovické pušky“ výkon silně nad očekávání a jejich konzistentně dobré výkony ve všech rozjížďkách dávají do budoucna tušit další skvělé úspěchy.

Start jedné z rozjížděk RS Feva Foto: z archivu oddílu

A jak to tedy celé dopadlo: celkově se Šimon Krátký a Jáchym Novotný umístili na 8. místě a vyhráli kategorii U13 pro závodníky do 13 let. Důkazem jejich dobrého výkonu je i to, že vicemistři U13, sourozenci Myslíkovi, se celkově umístili na 19. místě. Chlapcům z dobřichovického jachtklubu patří velká gratulace! Jejich další vystoupení v závěrečných regatách poháru České republiky ve třídě RS Feva můžeme sledovat ve třetím zářijovém týdnu na východočeském jezeře Rozkoš.

Zdroj: Ondřej Krátký