Jiří Ježek v Letech

DZ_11_2012.inddNejúspěšnější cyklista v historii paralympiád navštívil Lety.

Jiří Ježek získal během své bohaté cyklistické kariéry celkem jedenáct paralympijských medailí, z toho šest zlatých.  Dařilo se mu i na nedávno skončených hrách v Londýně: z britské metropole si odvezl stříbro a zlato. Nejen na sportovní úspěchy jste se mohli Jiřího Ježka ptát 3. listopadu při srazu špičky české cyklistiky v letovském pivovaru.

Po svém triumfu na olympiádě v Londýně asi nyní relaxujete, nebo se pletu?

Abych se přiznal, relaxu jsem si moc neužil. Prvních pět týdnů po návratu bylo klasicky hektických. Sponzorské povinnosti, příjemná setkání se všemi, kteří za mým úspěchem stáli, oslavy, besedy… A když už jsme konečně odjeli s manželkou na týdenní dovolenou, celou jsem ji proležel ve vysokých horečkách. Takže doufám, že se dám co nejdřív do pořádku a budu moci opět začít trénovat na další sezonu. Pro mě je stejně asi nejlepší odpočinek standardní tréninkový režim…

Jak se liší denní režim v období přípravy na závody a v období relaxace?

Já si ve svém věku už žádný dlouhý posezonní odpočinek dopřávat nemůžu. Už bych potom tělo „nerozjel“. Doba relaxace je většinou maximálně týdenní a pak začínám znovu jezdit. Ale samozřejmě že teď na podzim zařazuji víc posilovny a podobných kompenzačních cvičení než jen klasických cyklistických jízd. Od prosince ale přijde na řadu tradiční objemový trénink na kole.

Podobné to asi bude se stravou, před závody se hřeší méně?

Samozřejmě. Je fakt, že po úspěšné sezoně si každý rád trochu „popustí vodítko“. Spíš než jídlo ale mám na mysli pár pivek navíc, dovolím si posedět v hospůdce o něco déle…

Pokud se ještě mohu vrátit k Londýnu, co se vám vybaví, když vzpomínáte na tuto olympiádu?

Mám asi dvě nejsilnější vzpomínky: úžasnou atmosféru her a pak samozřejmě můj sladký zlatý úspěch. Byl jsem už na čtyřech paralympijských hrách, na všech jsem dokázal zvítězit, takže i ze Sydney, z Atén a Pekingu mám krásné zážitky, ale Londýn byl asi opravdu nejkrásnější.

Jaká byla nálada v českém týmu?

Abych řekl pravdu, ani nevím… Jsem vždycky naprosto soustředěný sám na sebe a úzký okruh lidí kolem, takže nezvládám sledovat okolí. Navíc jsem v Londýně startoval v pěti disciplínách, což byl docela „záhul“.

Pobýval jste letos v Londýně i během olympiády, tedy před paralympiádou?

Tu možnost jsem měl, ale bohužel v době olympiády mám nejnáročnější období finálové přípravy. Sledoval jsem dění mezi tréninky aspoň v televizi. Měl jsem ale také on-line zprávy od mého trenéra Viktora Zapletala, který byl na olympiádě s Jardou Kulhavým. A ti dva mi Jardovou zlatou v závodě horských kol nasadili laťku hodně vysoko…

U Berounky, kam zakrátko zamíříte, se také cyklistice daří. Vyjíždíte do Brd rád?

Právě sem vedou moje tréninkové trasy skoro nejčastěji. Bydlím v Praze 6, takže přes Rudnou, Mořinu nebo Svatý Jan se dostanu k Berounce a pak už si člověk může vybírat. Jezdit tímhle krajem na kole je vážně radost.

A už jste ochutnal letovské pivo? Je vyhlášené svou kvalitou, však ho vaří Plzeňan, pan sládek Korbel!

Abych se přiznal, ještě jsem neochutnal. Při tréninku si nedovolím zastavit na pivko, ale vždycky mlsně pošilhávám… Navíc mě od první chvíle okouzlil design celé budovy pivovaru a restaurace MMX, takže se opravdu těším! Věřím, že pivo bude vynikající a že si všichni užijeme krásné zakončení cyklistické sezony!

Děkuji vám.

(bt)