Je tady advent, tajemné období roku

advent 1Předvánoční období se nazývá advent, což je latinsky adventus, tedy příchod.

Křesťanská tradice v tomto období očekává příchod Ježíše Krista, advent by měl být časem očekávání, rozjímání a chystání na Vánoce, ovšem v duchovním slova smyslu. Dnes už je to ale trochu jinak.

V současnosti má advent i jiný význam, v mnoha ohledech komerční, což se týká například adventních nedělí. První adventní neděle, kterou už máme za sebou, je pohyblivý svátek. Vypočítává se podle poslední adventní neděle, jež připadá na neděli před 25. prosincem, je to tedy odvozeno z křesťanských tradic.

Ostatně čtyři adventní neděle stanovil papež Řehoř Veliký v 5. století. Ovšem jejich názvy – železná, bronzová, stříbrná a zlatá – nijak nesouvisejí s křesťanstvím. Dnes už mnoho lidí (samozřejmě ne všichni) považuje advent za období před Vánoci, kdy se na ně chystáme ve smyslu nákupu dárků, pečení cukroví a zdobení domácností, ale žádný duchovní smysl v tom nevidíme. A ještě navíc se stresujeme, abychom všechno stihli.

Tak by tomu ale být nemělo. K předvánočnímu zklidnění může přispět také to, že se během adventu vydáme na nějakou z místních kulturních a společenských akcí. Na výběr je jich mnoho, určitě se najde i ve vaší obci. Stojí za to na chvíli se zastavit, popovídat si se sousedy, poslechnout si krásné koledy a písně, nasát sváteční atmosféru…

Nepůjdete taky? I na to jsem se zeptala v naší malé redakční anketě.
Kam se chystáte během adventu? Máte v plánu navštívit některou z místních akcí?

Jana, Řevnice: Určitě ano, to si nenechám ujít. Chystám se jako každý rok do Karlštejna, kde je Královský advent. Poslední neděli před Vánoci tam bude zpívat sbor Canto Carso, ten se mi moc líbí, a taky si ráda poslechnu Pavla Vítka, měl by zazpívat na počest královny Elišky. Navíc na Karlštejně je krásně, návštěvu vždycky spojíme s Muzeem betlémů, kde to je před Vánoci krásně vyzdobené i s betlémy z perníku. A půjdeme i jinam, ještě uvidím.

Petr, Dobřichovice: Já ještě nevím. Děti budou asi chtít na náš dětský vánoční jarmark, vždycky si odtud přineseme nějaké cukroví a vánoční ozdoby. A pak nejspíš vyrazíme na koncert, který pořádá naše základní umělecká škola k 10. výročí založení, ten se koná v Černošicích. A děti samozřejmě budou mít besídku ve školce a škole a taky mikulášskou, ale tam asi půjde spíš manželka, já tyhle školní akce během týdne moc nestíhám.

Karel, Černošice: To už není nic pro mě… Všude je plno lidí, zboží, já to nemám rád, asi jsem už starý. Rád bych viděl třeba živý betlém, který bude na Karlštejně, ale nevím, jestli se tam dostanu, to by mě musel vzít vnuk autem.

Lenka, Řevnice: My toho máme před Vánoci vždycky hodně, hlavně děti. Ale určitě si uděláme čas na pár akcí. Chystáme se na řevnický trh, protože se nám líbí soubor Proměny, a pak mě zaujala Klubovna v Sokole v Řevnicích, snad nám vyjde čas, abychom tam některý pátek zašli a udělali si přání nebo perníček.

Lucie Paličková