Jaroslav Řehna: Nyní vyrábím sluneční hodiny

Foto: kuku

DOBŘICHOVICE – Sochař Jaroslav Řehna spokojeně bydlí se svou širší rodinou v Dobřichovicích hruba 45 let. V jeho zahradě si přijdete jako v pohádce.

Je zde mírumilovná a laskavá energie, pokora a úcta k přírodě – to všechno čiší nejen z místa, kde pan Jaroslav bydlí se svou širší rodinou, ale hlavně z jeho osobnosti a z veškerých uměleckých děl. Nacházejí se všude – pečlivě usazená, pověšená na závěsech z horolezeckých lan, i jakoby “pohozená” po zahradě. Větší či menší mramorové a žulové sochy působí velice křehce, jemně a lehce, jako by snad vůbec nic nevážily. Oblé, abstraktní a “živé” tvary, dokonalá hladkost v kontrastu se strukturovaným povrchem a naprostá harmonie. Po procházce zahradou i nádhernou vilou, kde má pan Řehna depozitář na terase, jsme si povídali venku u kamenného stolu, obklopeni sochami a přírodou v dokonalé symbióze.

Co se vám u nás v regionu líbí či nelíbí?
Na Dobřichovicích se mi líbí, že je to místo, kde není tolik lidí, kde se lidé potkávají, znají se. Je tady krásná příroda a samozřejmě taky bohatý kulturní život v obci, protože tady to skutečně žije – divadlo, galerie, hospůdky. Je to prostě příjemné místo. A také jsem tu se ženou vychoval děti a vnoučátka, část rodiny tady žije. Měnit bych, myslím, nechtěl nic, protože obec funguje velice dobře. I společnost se mi líbí, není tady mnoho komunistů.

Na čem právě pracujete, co chystáte?
Nemám žádné velké plány do budoucna. Já si teď poslední léta opravdu spíš hraji a dělám jenom to, co chci. Velice rád pracuji s kamenem, se žulou, a tak se zase velice těším, že vyrazím na Moravu do Kamenné. V lomu, kde mají mrákotínskou žulu, si vyberu kámen a něco z něj udělám. Jinak teď zrovna pracuji na výrobě slunečních hodin pro svého kamaráda houslistu Honzu Hrubého.

Foto: kuku

Co vám poslední rok dal a vzal?
Myslím, že mi poslední rok nic nevzal, snad možná jen ten pohyb. Nedalo se tolik cestovat ani chodit na výstavy. Některé jsem zameškal a byl bych je rád viděl. A že by mi něco vzal? Naštěstí jsem očkovaný a covid jsem nedostal, což by byl asi ošklivý dárek.

Na co bych se vás ještě měla zeptat?
Možná, jak jsem se k tomuhle celému dostal. Má sochařská práce začala restaurováním a spoluprací s Jiřím Seifertem. Pomáhal jsem mu s jeho realizacemi, jednu měl také v Paříži, což bylo pro mě velice přínosné. Cestovali jsme po Evropě, měli jsme spoustu času a viděli spoustu významných uměleckých počinů. Obrátilo to tak trochu moje směřování, protože jsem se tehdy věnoval hlavně lezení po skalách a po horách, což bylo samozřejmě taky prima. Ale tohle je míň nebezpečné, a přitom zrovna tak povznášející.

Kdo je Jaroslav Řehna

  • český restaurátor a sochař
  • narodil se 19. dubna 1945 v Kutné Hoře
  • žije a tvoří v Dobřichovicích
  • jeho soukromým učitelem byl sochař Jiří Seifert
  • sympozia: např. Cesta mramoru v Dobřichovicích, Cesta přátelství v Bílce pod Milešovkou, Mezinárodní sochařské sympozium v Mnichově Hradišti
  • poslední autorská výstava: Hory, skály, kameny v Praze a na Vysočině

(kuku)