Jak vybrat kancelářský program

pocitacZakoupil jsem nový počítač. Operační systém je jeho součástí, bohužel zde není žádný program pro vytváření dokumentů. 

Jsou tři základní možnosti pořídit si kancelářský software pro domácí použití. Zdarma online, zdarma offline a nákupem.

Zdarma online
Dvěma nejrozšířenějšími službami pro použití online jsou Office Online od Microsoftu a Docs od Google. U obou těchto služeb je nutné se registrovat – pro Office Online na https://signup.live.com/ (lze použít i vlastní e-mail, kupříkladu na Seznamu), pro Google Docs pak na gmail.com. Pro vytváření textových dokumentů, tabulek i prezentací tyto služby bez problémů dostačují.
Výhodou Office Online je ukládání dokumentů ve formátech, které lze otevřít i v desktopových office (je zde možnost nastavit jak Microsoft Open XML, tak Open Document), výhodou Google docs je, že neukrajují místo na Google Disk, na který se standardně ukládají. Nevýhodou online kancelářských balíků je nutnost připojení k internetu pro práci s dokumenty .
Zasílání takových dokumentů je možné snadno řešit tak, že dokument pouze tzv. nasdílíte, tedy zašlete odkaz na něj e-mailem. Dokument pak příjemce otevře v internetovém prohlížeči. Lze jej takto nasdílet pouze pro prohlížení, nebo pro úpravy.

Zdarma offline
Dva nejrozšířenější kancelářské balíky pro klasickou instalaci do počítače jsou Open Office a z něj vycházející Libre Office. Jejich ovládání je velmi podobné Microsoft Office do verze 2003, takže bude vyhovovat i těm uživatelům, kteří se nesmířili s rozhraním nazvaným Ribbon, jež Microsoft v kancelářském balíku používá od verze 2007. Oba dokážou zpracovat jak formát Microsoft Open XML (s koncovkou DOCX, XLSX…), tak samozřejmě jejich nativní formát Open Document (ODT, ODF…). Včetně českého rozhraní jsou ke stažení na http://www.openoffice.org/ respektive http://cs.libreoffice.org/.

Nákup
Ceny za nejnovější kancelářský balík Microsoft Office pro domácnosti se pohybují těsně nad třemi tisícovkami včetně DPH. Můžete si je pak nainstalovat na jeden počítač a licence je nepřenosná – až na výjimky ji nelze použít na jiném počítači ani po odinstalování ze stávajícího zařízení.
Další variantou je pak nákup Office 365 za roční paušál (lze jej platit měsíčně). Ten je 2 499 Kč s DPH a získáte tak nejen licenci nejnovější verze pro pět osobních počítačů PC nebo Mac (kde jej může používat více uživatelských účtů), ale také na pět mobilních zařízení (Microsoft pracuje na verzích pro Android i iOS, na Windows Phone jsou součástí systému). Licence jsou přenosné, po odinstalování z jednoho zařízení je tedy můžete použít na dalším. Každý z pěti uživatelů pak získá 1 TB prostoru na cloudovém úložišti OneDrive a ten, kdo Office 365 objednal a zaplatil, rovněž 60 minut volání zdarma na mobilní telefony a pevné linky ze svého Skype účtu.

Instalace Office probíhá formou sdílení, každý ze zúčastněných by měl mít své Microsoft ID (registrace viz výše), pomocí nějž si stáhne instalační soubor a dostane se tak i ke zmíněným bonusům.

Podrobnosti se dozvíte na http://office.microsoft.com/cs-cz/.