Jak cestovat se psem na zahraniční dovolenou

Blíží se čas letních dovolených a možná přemýšlíte, že tentokrát vezmete své čtyřnohé parťáky s sebou. V hlavě se vám rojí dvě základní otázky: Co vše musíme zajistit, abychom se přes hranice tam i zpět dostali bez obstrukcí? A co dělat, aby si náš miláček nedovezl suvenýr v podobě exotické nemoci?

Pro vycestování do zahraničí je potřeba splnit minimálně tři podmínky:

  • vystavený cestovní pas (modrý přebal, oficiální doklad);
  • aplikovaný mikročip;
  • platná vakcinace proti vzteklině (tzn. 21 dní po podání první dávky, v případě, že jde o přeočkování provedené v termínu, tak okamžitě).

Do některých zemí je nutné splnit i další podmínky. Například Velká Británie, Švédsko, Malta a Finsko vyžadují odčervení proti tasemnicím podané 1 až 5 dní před překročením hranice.

Před návštěvou tzv. třetích zemí (nejsou v EU ani ve vyjmenovaných státech s výjimkami) je nezbytné splnit i vyšetření hladiny protilátek proti vzteklině, což zahrnuje mnohem delší plánování.

Před každou cestou si určitě ověřte aktuální podmínky pro konkrétní zemi. Najdete je na webu Státní veterinární správy. Poradí vám také váš veterinární lékař.

Pokud vám chybí cestovní pas, neodkládejte jeho vystavení na poslední chvíli. Očkování do něj totiž nejdou zapsat zpětně. Pokud například vakcinace proti vzteklině byla provedena před vystavením dokladu, musí se provést znovu a teprve pak zapsat do pasu. Ten pak slouží jako očkovací průkaz.

Při cestách do teplých krajin myslete i na to, že existuje nebezpečí chorob přenášených klíšťaty a hmyzem sajícím krev. Naštěstí nyní máme dostatečný výběr preparátů, které naše zvířecí společníky ochrání.

Obávanou hrozbou je srdeční červivost – dirofilarióza. Jde o smrtelné onemocnění. Během sání komára či pakomára se do krve dostanou larvy srdečního červa. Pokud se v cévách postupně vyvíjejí v dospělce, jenž se usídlí v srdci, je tato nemoc prakticky neřešitelná a způsobí srdeční selhání. Obrana proti ní spočívá v několika opatřeních. Vždy je ideální použít preparáty proti vnějším parazitům, které účinkují repelentně, tedy přímo odpudí bodavý hmyz. Jde například o přípravky s obsahem permetrinu. Zároveň se k nim přidávají výrobky likvidující případná larvální stadia v krvi. Tyto léky se nejčastěji podávají tak, aby působily nejen během pobytu, ale i 14 dní po posledním možném styku s bodavým hmyzem.

Pravděpodobnost nakažení v Česku je nízká. V Evropě jsou velmi rizikové oblasti kolem Středozemního moře a pozor byste si měli dávat i na Slovensku.Z nemocí přenášených klíšťaty je na prvním místě babezióza. Jde o závažné onemocnění červených krvinek. Přenášejí ho pijáci (Dermacentor a Rhipicephalus), klasická klíšťata ne. Z okolních států se pijáci vyskytují v Polsku, Německu, Maďarsku, Chorvatsku nebo ve Francii. U nás je zaznamenán výskyt na Moravě. Nemoc je léčitelná, ale časově a ekonomicky hodně náročná, navíc ne vždy úspěšně. Zásadní je prevence, tedy ochrana před vnějšími parazity. V naší praxi považujeme za nejspolehlivější tabletové formy antiparazitik. Individuálně ale sáhneme i po pipetách nebo obojcích.

Kvalitní opatření proti vnějším parazitům vždy konzultujte s veterinárním lékařem. Zavolejte, poradíme vám.

Veterinární klinika Jitřní
MVDr. Gabriela Tomanová
Červánková 2280, Černošice
tel.: 771 150 260
info@vetjitrni.cz
www.vetjitrni.cz