Historické stroje se předvedou na čtyřech letištích

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Středočeský kraj připravil pro milovníky leteckých veteránů unikátní příležitost, jak zažít přímo v „akci“ historické stroje. Jedná se o pět replik letadel z let 1916 až 1940.

„Pro zájemce jsme vymysleli čtyři termíny a místa, kde budou v průběhu června tyto stroje k vidění. Jedná se o letiště Zbraslavice, Slaný, Kladno, a Kolín. Rád bych tímto všechny pozval na tuto jedinečnou akci, které se i já osobně rád zúčastním,“ řekl středočeský hejtman Miloš Petera.

V sobotu 4. června se akce koná ve Zbraslavicích, 18. června ve Slaném, 25. června v Kolíně a 2. července v Kladně.

Program se zahájí vždy v 13.30 hod. a na přibližně druhou hodinu přilétnou letadla. Do 16 hodin proběhnou komentované letecké ukázky. Návštěvníci si budou moci stroje prohlédnout, vyfotit se s nimi apod. Na uvedených letištích čeká návštěvníky také doprovodný program například v podobě hudebních vystoupení. Vstup je zdarma.

Letecké ukázky připravilo mladoboleslavské letecké muzeum Metoděje Vlacha spolu s Nadačním fondem letadla Metoda Vlacha. Přiletí pokaždé pět replik historických letadel z období let 1916 – 1940. Československý Racek PB 6 konstruktérů Přikryla a Blechy byl postaven v roce 1934 a byl na svou dobu technicky velice dokonalý. Ze stejného období bude i německý letoun Klemm L25 H, který, podobně jako Racek PB6, byl školním letadlem. Z období 1. světové války přiletí letouny Sopwith Pup, anglická stíhačka z roku 1916, francouzský Nieuport 12 z roku 1917 a německý Pfalz E1 z roku 1915. Období druhé světové války budou zastupovat německý Fieseler Storch a americký Piper L4, oba ve vojenské kamufláži.

(red)