Snad každý kdo někdy jel po silnici ze Svinař na Halouny určitě zná nádhernou kaštanovou alej, které místní říkají „Kaštanka“. Já sám jsem si tam hrával už jako kluk a proto mne a nejen mne silně pobouřili události z minulého týdne.
Úřednice z odboru životního prostředí v Berouně rozhodla na základě jisté studie a vizualizace o naprosté likvidaci této nádherné aleje. Podle jejích slov byla na místě sama a viděla, že jsou stromy napadené nějakou houbou, ale dovnitř, že prý nevidí. Na základě jejího rozhodnutí vydal odbor ŽP v Berouně příkaz k vykácení, které začalo v úterý 8.1.2013.
Jen díky včasné reakci několika místních obyvatel a chatařů nedošlo k totální zkáze a podařilo se zastavit toto drancování, i když některé zdravé stromy už byly nenávratně zničeny!
Byla odeslána nejprve stížnost na Českou inspekci životního prostředí a následně další e-mail na Ministerstvo životního prostředí. Na základě této příkladné intervence se podařilo dosáhnout rozhodnutí a předběžného opatření, která MŽP vydalo a zároveň zahájilo správní řízení s příslušnými odbory.
„Jsme kolonie termitů, všechno vyžrat a neužít…“, to jsou slova z písně skupiny Arakain, která mne napadla při tom když jsem viděl jakým způsobem se u nás zachází s dendrologickým odkazem našich předků. Nic jiného ani člověka se zdravím rozumem napadnout nemůže, když vidí co se děje.
V minulém týdnu se byl na místě podívat odborník, který se 13 let zabýval prací okolo stromů a dřevin a vyjádřil se v tom smyslu, že 90 procent zničených stromů nebylo vůbec nutné kácet a dle jeho slov stačilo pouze udělat zdravotní řez, případně jednoduchou konzervaci dutin. Alej je dle jeho slov významným krajinným prvkem s perspektivou na několik desetiletí. Ministerstvo životního prostředí pak ve svém vyjádření rovněž označilo tuto alej za důležitý krajinotvorný prvek.
Zde můžete sami posoudit jak celá věc vypadala a vypadá. Na začátku alba jsou dvě fotky pořízené pomocí Google Street View z dob, kdy bylo vše ještě normální a dále pak výsledek neodborných zásahů a současný stav.
Chtěl bych touto cestou poděkovat příkladné intervenci hrstky místních lidí a také Ministerstvu životního prostředí, které nařídilo tento nesmysl zastavit.
Místní odbory životního prostředí nemají ze zákona povinnost informovat obce o těchto činnostech takže se o tom často nemusíme ani dozvědět. Pokud se něco podobného děje i ve vašem okolí, nenechte si to líbit, braňte se tomu a nedopusťe zbytečného drancování a ničení odkazu našich předků!
(br)