Ewa Farna: Mateřství je pro mě pátou chutí života

Foto: archiv Ewy Farne

Vůbec poprvé vyhrála letošního Českého slavíka v kategorii zpěvaček. S rodinou žije ve Všenorech. Má ráda humor, dobré jídlo, muziku…, prostě život. Navíc jeden nový brzy přivede na svět. Ewa Farna (28) si s námi povídala o místním kraji, pracovních úspěších i vánočním kalupu.

Proč jste si pro život zvolila právě okolí Berounky?
Pocházím ze Slezska a z okolí Beskyd. Manžel je z Dobřichovic. Naskytla se příležitost, a tak jsme se vrátili na jeho rodnou půdu. Mám směr Praha-západ ráda, připadá mi to tu jako nejkrásnější okolí v blízkosti Prahy. Navíc asi díky Brdům mi trochu připomíná rodný domov, se kterým jsem spjata.

Je něco, co byste zde vylepšila?
Mám pocit, že se tady pořád něco vyvíjí a buduje. Jsou tu fajn podniky, kam lze zajít na dobré jídlo, což mám ráda. (smích) Určitě jsem zvědavá na nové všenorské nádraží, to si zaslouží vylepšení.

Máte čas zapojovat se do místních aktivit?
Kvůli pandemické situaci je to poslední rok a půl dost izolované.
Navíc naše povolání je spojeno s tím, že jsme velmi často mezi spoustou lidí, v jiných, cizích prostředích, pořád na cestách. Proto si rádi užíváme domov, soukromí a klid, který tu nacházíme. Myslím ale, že komunita je obrovsky důležitá, a doufám, že třeba školkové období nás s místními lidmi ještě víc přirozeně propojí.

Chystáte nějaké „pracovní propojení“ na poslední svátky v roce?
Na Vánoce vždy vypínám vrtule a trávím čas s nejbližšími. Je to pro mě vzácný čas plný tradic.

Jaké pro vás byly uplynulé necelé dva roky?  Co vás zamrzelo, potěšilo?
Odvětví kultury bylo naprosto zmrazeno, na rok a půl jsme přišli o možnost vykonávat svou práci. Má to mnohem větší dopady, lidé i nadále z pochopitelných důvodů nekupují lístky, protože situace se každou chvíli mění, akce se přesouvají, ruší. Proto  je dost těžké cokoliv plánovat. Spíš se proto bojím dlouhodobějšího dopadu.

Nechci si ale stěžovat. Jsme spokojení, společný čas jsme si užili a já měla prostor na tvorbu alba. K tomu jsme po 13 letech najednou poznali, co je volná sobota, i když s kamarády jsme se potkávat nemohli. Lidé mívají tendence vše zlehčovat, že přece to asi není tak, že by „Bílá neměla na chleba“. Ale musím říct, že jde hlavně o muzikanty, techniky, zvukaře, osvětlovače, manažery, agenturu, stánkaře, security, catering a mnoho profesí, které jsou na kulturu bezprostředně navázané. Spousta dalších oborů neměla snadnou situaci. Snad je před námi lepší doba.

Na čem v poslední době pracujete?
Po sedmi letech jsem dokončila album Umami, které jsem teď vydala. Spadl mi obrovský kámen ze srdce. Už jsem se potřebovala z některých emocí vyzpívat a strašně dlouho jsem na sebe vyvíjela tlak, že by už deska měla vyjít, musí být dobrá, až jsem nebyla schopná ji začít tvořit. Člověk by měl skládat, protože má co sdělit, ne proto, že by už bylo na čase.

Konečně jsem k něčemu dospěla, přišla na to, co a jak chci zpívat, a taky tomu věnovala soustředěný čas. Připadám si teď v hlavě o několik kilo lehčí. (smích) Přeju si, aby fanoušci věnovali albu pozornost, dali mu šanci je chytit, oslovit nebo mě skrze jeho poslech zase o trochu víc poznat.

Změnila se vaše tvorba narozením syna Artura?
Celá deska se jmenuje Umami, což je pátá chuť. Ten skrytý fór „u mámy“ není náhodný. Pro mě je právě mateřství pátou chutí života, která se těžko popisuje, ale zvýrazňuje všechny ostatní. Díky ní jídlo chutná kompletně. Doslovný překlad je „lahodný“ a poprvé se s umami potkáme v mateřském mléce.

Pro každého je umami jeho života něco jiného. Ačkoliv se soukromí od práce snažím oddělovat, rodičovství vám asi změní přístup nebo pohled na některá témata, v tomto smyslu je deska mateřstvím do jisté míry ovlivněna.

Foto: archiv Ewy Farne

Váš manžel oznámil odchod z kapely. Začala vám nová pracovní etapa?
Pro mě je nejdůležitější, aby byl manžel šťastný. A jestli mu bude lépe bez aktivního koncertování, tak to naprosto chápu a respektuju. Moje láska k němu, ačkoliv v kapele začala jako mezi dvěma skvělými kamarády, není podmíněna společným hraním. Navíc pro mě to nebylo zas takové překvapení jako pro okolí. Jako partnerka jsem samozřejmě viděla, že už ho to tolik netěší. Určitě je před námi nová etapa. Martin má odmalička i jiné záliby než hraní na kytaru. Takže náplň má, a to je důležité.

Kdy si začínáte uvědomovat, že se blíží Vánoce?
Teď, když se mě na to ptáte! Musím je začít organizovat. Pokud nejlepší dárky jsou ty vyráběné a od srdce, album se počítá jako dobrý dárek? (smích)

V roce 2017 jste nazpívala svoji první vánoční píseň. Přibudou další?
To zatím vůbec není v plánu. Jsem nadšená, že jsem snad zvládla vybalancovat tu jednu, která se, doufám, povedla. Mariah Carey má All I want for Christmas is you, Sinatra Let it snow, Neckář Půlnoční a já mám Vánoce na míru. (smích) Musím říct, že není snad větší hrany, než vkusně vytvořit vánoční píseň. Původně jsem ji vůbec nechtěla dělat, bála jsem se trapnosti. Můj muž ale zbožňuje Půlnoční a říkal, že ho vždy lákalo napsat vánoční písničku. Vím, že je hodně sebekritický, a tak jsem věřila, že to nebude blbý. Kývla jsem tedy s důvěrou, a spolu s Filipem Sázavským a Lukášem Chromkem jsme ji napsali. A dnes po nás na koncertech lidé chtějí Vánoce v srpnu.

Pečete cukroví? Co u vás nesmí chybět na sváteční tabuli?
Vánoce trávíme dost na cestách mezi rodinami, takže jsme spíše konzumenti tradičních pokrmů. V pečení praxi nemám, ale hodlám to dohnat na společných pečeních s kámoškami a rodinou s dětmi.

Jaké vánoční tradice dodržujete?
České a hodně i polské. Ale to je v každém regionu jiné.
Máme kapra s bramborovým salátem, rybí a hrachovou polévku a zelí na másle s krajícem chleba. Krájíme jablka, loupeme ořechy, dáváme peníze pod svícen. Přejeme si každý osobně s oplatkem s medem, který si navzájem vždy ulomíme a sníme. Zpíváme koledy, nevstáváme od stolu (kromě hospodyně) a před tím přes den celou dobu nejíme.

Vím, že osobní přání se neříkají nahlas. Je ale nějaké, o které byste se s námi podělila?
Určitě abychom byli zdraví a schopní vidět štěstí v sobě a kolem sebe. Myslím, že je to hodně v hlavě.
Abych zvládla přivést na svět zdravé dítko. Abychom tady tvořili hezké sousedské vztahy a třeba se někdy potkali jen tak venku na svařáku…, teda na čaji. (smích)

Ewa Farna

  •         Polsko-česká zpěvačka
  •         Narodila se 12. srpna 1993 v Třinci, nyní žije ve Všenorech.
  •         V Českém slavíkovi 2006 byla Objevem roku, letos ji zvolili nejlepší zpěvačkou.
  •         S manželem hudebníkem Martinem Chobotem (32) má syna Artura (2) a další dítko „na cestě“.
Foto: archiv Ewy Farne