Dva zámky jednou ranou

Dva zámky jednou ranouVšem statečným, kteří zimě odolávají a zůstávají aktivní, nabízím hezký zážitek v době adventu.

Naštěstí všechny zámky nemají zavřeno, ale naopak chytře nabízejí návštěvu se zajímavým programem jednotlivcům nebo skupinám.
Zvu vás do města Hořovic a jeho zámku. Říká se mu nový, protože tento rozlehlý barokní objekt stojí v sousedství zámku starého v západní části Hořovic. Bylo to sídlo Bořitů z Martinic, Bruntálských z Vrbna a hessenských knížat. Svoji současnou podobu zámek získal díky několika přestavbám.

Starý zámek
Hořovický starý zámek stojí na terénní hraně severozápadně od centra města, nedaleko zámku nového. Jeho vzhled je poměrně prostý. Starému zámku předcházel středověký hrad, jehož podobu bezpečně neznáme. Hradní jádro mělo nejspíš tvar oválu, který od okolní planiny odděloval na severu a snad i na východě, kde mohlo být předhradí s hospodářskými budovami, příkop. Na počátku 18. století byl hrad šlechtou opuštěn a sloužil pak jen jako bytový dům pro panské úředníky. Prohlídku objektu, jehož jednoduchá vizáž není v souladu s pohnutou historií, vám doporučuji jako doplněk návštěvy hořovického nového zámku.

Nový zámek
V 18. století byl postaven nový zámek. Ten měl ve své historii hned několik vlastníků, mezi něž patřil např. Jan František z Vrbna a Friedrich Wilhelm von Hanau, jehož smrtí zanikla hořovická větev rodu a zámek připadl státu. Roku 1922 získal zámek zpět jeho pravnuk Jindřich Schaumburg. Po druhé světové válce byl objekt na základě Benešových dekretů znárodněn. Nyní je ve správě památkového úřadu středních Čech.

Krásný vstup
Zajímavostí zámku je tzv. Sluneční brána, jež tvoří umělecky kovaný vstup do rozlehlého parku. Na jeho ploše se nachází i několik vzácných stromů (například jinan dvoulaločný). Úprava parku byla zahájena v roce 1993, a byl tak obnoven důstojný vztah mezi zámkem a zahradou. V hlavní ose počítá s travnatým parterem a stříhanou bordurou a kašnou uprostřed čestného zámeckého nádvoří jako s úvodem k hlavnímu parteru zahrady. Čtvercový trávník je rozčleněn pravidelným obrazcem cest, protínajících se v kašně uprostřed. Lipová alej v hlavní ose pokračuje ke Sluneční bráně, po bocích je parter vymezen stříhanými habrovými stěnami ústícími do kaštanových rondelů u zámku.

Adventní program
Na zámku jsou připraveny tradiční adventní prohlídky konané ve dnech 28.-29. listopadu, 4.-5. prosince ,11.-12. prosince 2010, každou hodinu od 10:00 do 15:00 hodin.

Prohlídky jsou zaměřeny na slavení adventu, na vánoční tradice a zvyky. Průvodci budou oblečeni v dobových kostýmech. Uvidíte slavnostní štědrovečerní tabuli a betlém v zámecké kapli. Čeká vás andělské zvonění a adventní koncert. Expozice je temperovaná, takže se nemusíte bát, že nastydnete. Prohlídka trvá asi 45 minut. A navíc – výstavy hraček a hracích strojků zůstávají i v zimním období přístupné beze změn.

Vstupenky
Protože o adventní prohlídky je tradičně velký zájem, je možné si rezervovat vstupenky a získat informace na e-mailu horovice@stc.npu.cz nebo na telefonním čísle 311 512 479, +420 724 331 568. Nabízí se i koupě vstupenek on-line na stránkách zámku www.zamek-horovice.cz.

Proč: hezký zážitek pro celou rodinu
Jak tam: autobusem, vlakem nebo autem
Kdy: dle rozvrhu adventních prohlídek
Na jak dlouho: dle volného času
Kam: Hořovice
Info: www.zamek-horovice.cz

(lk)