Dotační program „Dešťovka“ dnes odstartoval

Ilustrační foto: archiv

V pondělí 29. května v 10 h začal příjem žádostí do nového celorepublikového programu určeného na hospodaření s dešťovou vodou – Dešťovka. Jedna domácnost může dostat až 105 tisíc korun.

Lidé poprvé žádají o dotaci na nádrže pro zachytávání dešťové vody a její využití na zálivku nebo v domácnosti, např. na splachování toalety.

Elektronický příjem žádostí se všemi informacemi začal na www.Dotacedestovka.cz. Státní fond životního prostředí (ŠFŽP) ČR, který stránky i program spravuje, posílil nejenom svůj IT systém, ale i provoz na krajských pracovištích, která budou došlé žádosti vyřizovat. Vše se tedy obejde bez front. Žadatelé nejdříve odešlou žádost elektronicky a pak už stačí jen do pěti dnů doručit žádost a její přílohy osobně nebo poštou na kterékoli z třinácti krajských pracovišť SFŽP ČR.

Už před spuštěním programu se očekával obrovský zájem. Ministr životního prostředí Richard Brabec upozornil: „100 milionů korun, které máme v první vlně pro program vyčleněny, stačí odhadem na tři až pět tisíc žádostí. Na základě zájmu, ale také podle kvality žádostí, které nám fyzicky přijdou, budeme uvažovat o přidání dalších peněz. Každopádně jsou pracovníci SFŽP ČR připraveni hodnotit žádosti okamžitě a do tří neděl můžeme mít jasno.“

(red)