Klára Vyletová: Dokonalé tělo? Je to tvrdá dřina

Foto: archiv Kláry Vyletové

Reklamy o krásném těle do plavek může Klára Vyletová ze Řevnic přehlížet. Tělo této šestadvacetileté brunety je totiž dokonale vypracované.

Svědčí o tom i její nedávné vítězství na mistrovství Čech v bikiny fitness v kategorii do 160 cm. Třebaže se jednalo o její první závody, přišla a zvítězila.

Můžete nám laikům vysvětlit, co je bikiny fitness?
Jde o nejnižší stupeň ženské kulturistiky, je zachovaná ženskost. Bikiny jsou tedy spíše modelky s vyrýsovanými lehkými svaly. To znamená, že nemáme obrovské svaly. Za sebe ještě dodávám, že by se rovněž neměly užívat žádné látky, protože nejsou třeba. Myslím, že opravdu tvrdou dřinou a disciplínou lze svaly vybudovat i tak. Pak ještě existují kategorie body fitness nebo welness fitness a další vyšší stupně ženské kulturistiky.

Jak jste se na soutěž připravovala?
Byla to moje první soutěžení sezona. Kromě posilování jsem od ledna držela přísnou pětiměsíční dietu. Šlo o to, aby se v těle ztrácel tuk. Současně ale bylo třeba i tvrdě dřít, aby se udržela svalová hmota.

Jak často trénujete?
Pětkrát až šestkrát v týdnu. Jsem v tomhle trochu magor, a tak někdy cvičím, i když bych třeba měla mít volno, protože v ten den se svaly regenerují a nejvíc rostou. Mě to ale fakt moc baví, neumím být bez pohybu. Jezdím posilovat do Prahy nebo do Všenor.  Každé posilování je rozvrženo. Takže jeden den se posilují nohy a zadek, další den třeba záda a ramena, potom se jedou ruce, břicho, ale to se dělá hlavně v kuchyni.

Kolik kilogramů zvedáte?
Na nohy třeba i 200 kilo legpress, pro dřep jsem dala nejvíc 80 kilo.

Co jste si musela odepřít?
Jídlo bylo hodně omezené. Každý k tomu přistupuje trochu jinak, co mu vyhovuje, ale já jsem se snažila dietu stanovenou mým trenérem striktně dodržovat. Jedla jsem jen minimum tuků, naopak se vyžadují sacharidové vlny, které jsou vhodné u tohoto typu dietní přípravy na soutěž.

A co pití?
Teď zrovna mám před sebou čaj a čistou vodu.

Takže žádný alkohol?
Ne, to vůbec. Ani ovoce, mléčné výrobky, cukry….

Jenom jídlo ale nestačí…
Určitě ne. Je to opravdu tvrdá dřina. Nejvíc ve fázi nabírací objemové, která předchází dietě. To se snažíte nabrat svaly, což bez kvalitního jídla nelze.Tělo v tu dobu nevypadá úplně skvěle, svaly jsou schované pod tukem a spoustou vody. Ta dřina zůstává, i když jste na dietě. Je to opravdu náročné, vyčerpávající, ale to na tom miluji. Tento sport musíte opravdu milovat.

Jak se zrodila vaše láska?
Nejdřív jsem cvičila sama, chodila jsem do fitka. Kulturistiky byl plný internet. A mně se to moc líbilo. Našla jsem se v tom. Přes dva a půl roku už posiluji s trenérem. Je to velká výhoda. Je třeba mít někoho, kdo vás opraví, pomůže, sestaví jídelníček… Jan Turek je profi kulturista a je skvělý. Před rokem jsem si ale musela dát zdravotní pauzu, takže letošní dubnové mistrovství Čech byly moje vůbec první závody. Forma se nám povedla fakt na jedničku. Nyní jsem bohužel opět ve zdravotní pauze.

Z prvních závodů jste si hned odvezla zlato. Jak probíhaly?
Dané jsou přední, boční, zadní pózy, koho by zajímalo víc, může se podívat na internet. Po celou dobu „vystoupení“ je třeba zatínat svaly. V den závodů se proto vůbec nepije, nejí. Jíst můžete až před finále (racio chlebíky), tím takzvaně svaly nacukrujete. Největší forma se pak ukazuje týden před závody, kdy se drží tzv. superkompenzace. V den D byste měli mít tu nejlepší formu. Takže vlastně ta pětiměsíční dieta, dřina a odříkání je pro těch pět minut na pódiu. Nosí se krásné kamínkové plavky. Tělo je nastříkáno tmavou barvou, naolejované. U naší kategorie bikin jde navíc o celkový vzhled, takže je nutný make-up a upravené vlasy…

Profesí jste kosmetička. Maminka po vás dokonce pojmenovala salon, kde s ní nyní už pracujete. Je to výhoda, nebo se sama nelíčíte?
Pro první závody jsem si udělala základní make-up asi ve čtyři ráno, finále jsme daly dohromady s mamkou. Na druhých závodech jsem se již svěřila odbornici v kategorii bikiny, která zná trendy, má to lépe v ruce a já jsem měla o to víc času. Nechtěla jsem se moc stresovat, navíc líčení je trochu jiné, výraznější.

Na mistrovství České republiky jste si vedla rovněž skvěle, dostala jste se do finále a v obrovské konkurenci skončila šestá.
Na závodech se už objevily zdravotní problémy. Ukázalo se, že mám kýlu, následovala operace. Kvůli potížím jsem přišla o červnové mezinárodní závody v Ostravě. To mě moc mrzelo. Ale nedalo se nic dělat. Byla jsem jen pár dní po operaci, tak jsem poprosila mamku,aby mě tam odvezla. Chtěla jsem svůj tým podpořit. A také svého trenéra, který v profi kategorii skončil druhý. Nyní bude následovat dlouhodobá několikaměsíční rekonvalescence. Už po dvaceti dnech svaly ochabují, nejsou tvrdé. Je to pro mne těžké období. Ale svaly prý naštěstí mají paměť. Minimálně tři měsíce nebudu moci do posilovny. Ještě mě čekají další vyšetření. Doufám, že vše dobře dopadne. Snažím se chodit alespoň na procházky. Podle trenéra nejspíš jarní soutěž nestihneme, takže se budeme soustředit na podzim 2020. Podle aktuální formy bych případně chtěla zkusit nějaké mezinárodní závody, které jsou na jiné úrovni.

A další plány do budoucna? Jak dlouho se dá tento sport dělat?
Závodí i ženy přes čtyřicet let, a to v kategorii master. Ale je to těžké. Určitě je třeba trochu polevit. Soutěží i ženy, které mají děti. Ale většinou ty, které chtějí rodinu, po několika sezonách končí.

Umíte si představit, že by vás tento sport živil, nebo to bude stále koníček?
Nazvala bych to spíš životním stylem. A umím si to představit. Do budoucna bych si chtěla udělat trenérský kurz. Navíc se na závodech získávají profi karty a za některé jsou i finanční odměny.

Co byste vzkázala někomu, kdo by se tomuto sportu chtěl věnovat?
Že je to opravdu dřina a člověk ho musí milovat. Myslím, že jakýkoli sport je důležitý. Je mi líto, když vidím holky, které jsou výrazně mladší než já, chodí třeba ještě na základní školu, a je zřejmé, že vůbec nesportují. To je škoda.

Klára Vyletová v kostce

  •         Narodila se v roce 1993 v Řevnicích.
  •         Po základní škole dokončila střední školu v oboru kosmetické služby.
  •         Posiluje od svých 20 let. Nyní s profi trenérem Janem Turkem.
  •         V dubnu zvítězila na mistrovství Čech mužů a žen v kulturistice v kategorii bikiny fitness. Na mistrovství ČR skončila šestá.

Pavla Nováčková