Co mohu udělat pro prevenci zapomínání?

Ilustrační foto: archiv

Mezi nejdůležitější faktory prevence poruch paměti patří vzdělávací aktivity. Mobilizujeme při nich funkce, které upevňují fyzické i duševní zdraví. Lidé nejčastěji navštěvují edukační programy školského typu, např. univerzity třetího věku.

Další důležitou aktivitou je trénování paměti. Může probíhat při jakýchkoliv běžných denních činnostech. Pro výraznější efekt je podstatná pravidelnost. Při posilování krátkodobé paměti pracujeme s hledáním vhodných synonym, homonym, antonym, tvorbou anagramů (slov složených z písmen vzorového slova), hledáním víceznačných slov (různých významů téhož základního slova), vyhledáváním slov, která se s daným vzorem rýmují, asociací apod.

Při cvičení senzorické paměti a koncentrace se snažíme vypozorovat drobné detaily, jimiž se liší dva relativně stejné obrázky, hledáme odlišnosti typu korektorského čtení textu, sledujeme „cesty v bludišti“ atd. Rozeznáváme také různé zvuky nebo například hledáme obměny základní melodie v průběhu skladby.

Dlouhodobou paměť trénujeme třeba při tvorbě knihy života. Tato metoda může mít také výraznou prosociální funkci (zjednodušeně akt vykonaný ve prospěch jiného člověka), pokud se do tvorby zapojí širší rodina a přátelé.

 

Poradna pro zdravé stárnutí
Proč se ptát odborníků na demence Alzheimerovou chorobou a dalšími demencemi je v Česku postiženo více než 150 000 občanů a odhaduje se, že během následujících dvaceti let stoupne jejich počet na více než 300 000. Alzheimerova demence je charakteristická plíživým začátkem, který bohužel často uniká pozornosti okolí. Pokud jste na pochybách, zda se u blízkého příbuzného či známého jedná o přirozené projevy stárnutí, nebo o příznaky počínající demence, zašlete dotaz do naší poradny na www.alzheimercentrum.cz/poradna.

Ptejte se na cokoliv
Nebojte se jakékoliv otázky. Metodikové pro danou problematiku a rovněž lékaři různých specializací poradí všem, kteří mají podezření, zda u jejich blízkých nemůže být důvodem zapomínání, zmatenosti a podobných příznaků právě Alzheimerova choroba či jiné demence. Pokládejte otázky ze sociální, zdravotní či z ošetřovatelské oblasti. Odborníci pomohou také s výběrem vhodného zařízení, zajistí testování paměti, což je první krok v řadě vyšetření k určení diagnózy.