Co mám dělat, když blízký člen rodiny nechce k lékaři na testování paměti?

S touto otázkou se setkáváme velice často. Jak se zachovat? Co učinit, když tatínek odmítá návštěvu lékaře a my přitom vidíme, že jeho paměť pomalu selhává. Že si plete dny, čas, místa. Neví, zda již večeřel, snídal, co bylo ten den zrovna k obědu. Jak tápe, zkouší si vzpomenout, zda měl svíčkovou, či kuře s bramborem?

Právě rodinní příslušníci jsou většinou první, kteří tyto výpadky paměti zpozorují a znejistí. Zároveň jsou to ale právě oni, kdo jsou často odmítáni. Jejich pomoc je navíc i bagatelizována. „Nic mi není. Jsem v pořádku,“ slyší od svých tatínků, maminek, dědečků, babiček.

Proto je nejlepší navštívit praktického lékaře, upozornit ho na možné problémy rodičů či prarodičů a po této konzultaci přijít i se svým rodinným příslušníkem. Lékař svého pacienta většinou poměrně dlouho zná a je pro něj vyšší a výrazně akceptovatelnější autoritou než vlastní rodina. Tak to prostě v těchto případech bývá. Nemá cenu nad tím hlouběji přemýšlet a něco si vyčítat.

Někdy také funguje doporučení lékaře-specialisty – tedy neurologa, geriatra.

Je možná i domluva např. obou manželů či partnerů, že půjdu na test oba, každý samozřejmě zvlášť. Vzájemná podpora je v tomto směru pozitivní. Lze využít i pomoc vrstevníka, tedy že po předchozí domluvě s rodinou pacienta půjde kamarád, kamarádka na test také.

Na co ještě rodinné příslušníky upozornit? Většinou je lepší nezmiňovat se svým nejbližším o vyšetření u lékaře, spíše tento fakt formulovat jako měření paměti. Dá se podstoupit i jinde než u lékařů, např. na kontaktních místech České alzheimerovské společnosti. Výsledky pak společnost poměří srovnáním s výsledky vrstevníků.

 

Poradna pro zdravé stárnutí
Proč se ptát odborníků na demence Alzheimerovou chorobou a dalšími demencemi je v Česku postiženo více než 150 000 občanů a odhaduje se, že během následujících dvaceti let stoupne jejich počet na více než 300 000. Alzheimerova demence je charakteristická plíživým začátkem, který bohužel často uniká pozornosti okolí. Pokud jste na pochybách, zda se u blízkého příbuzného či známého jedná o přirozené projevy stárnutí, nebo o příznaky počínající demence, zašlete dotaz do naší poradny na www.alzheimercentrum.cz/poradna.

Ptejte se na cokoliv
Nebojte se jakékoliv otázky. Metodikové pro danou problematiku a rovněž lékaři různých specializací poradí všem, kteří mají podezření, zda u jejich blízkých nemůže být důvodem zapomínání, zmatenosti a podobných příznaků právě Alzheimerova choroba či jiné demence. Pokládejte otázky ze sociální, zdravotní či z ošetřovatelské oblasti. Odborníci pomohou také s výběrem vhodného zařízení, zajistí testování paměti, což je první krok v řadě vyšetření k určení diagnózy.