Co jsou to Kryptoměny

bitcoin 1Slyšel jsem o jakýchsi nezávislých internetových penězích. Co to je?

Takzvané kryptoměny jsou opravdu internetové peníze. Ve skutečnosti se jedná o složitě vypočítávané matematické soubory. „Pravý“ peníz, tedy soubor s výpočtem, musí splňovat celou řadu náročných parametrů, které jsou veřejně známé. Každý účastník trhu s kryptoměnami je tak schopen ověřit, zda je konkrétní „mince“ pravá.

Digitální měnu vytvářejí na svých počítačích takzvaní těžaři. Pomocí velmi výkonných strojů tyto soubory vypočítávají. Do těžby se může zapojit kdokoli, mincí je však omezené množství. Více souborů prostě požadavky na „pravost“ nemůže splňovat. Navíc platí, že pro každou další vytěženou minci je potřeba větší výkon než pro tu předchozí.

Nejznámější digitální měnou je Bitcoin. Ale protože počet peněz je ohraničený a těžba dalších je velice náročná, vznikly odvozeniny, jako je například Lightcoin. Měny se dají směňovat mezi sebou, ale lze je rovněž vyměnit na burzách za dolary nebo eura. A už se s nimi dá i platit v některých internetových obchodech.

Celý tento systém má několik výhod i nevýhod. Virtuální měnu nemůže ovlivnit žádná centrální banka ani státní moc. Nikdo nemůže začít s nekontrolovanou produkcí peněz a měnu znehodnotit ani systém organizovat či omezovat. Funguje celosvětově a nezávisle na klasickém finančním trhu. Není náhoda, že nikdo dosud nezná pravou identitu programátora, který celý systém vymyslel.

Kurz digitálních měn ke klasickým hodně kolísá. Dobu, kdy byl Bitcoin za pár centů a naopak za 1 500 dolarů, dělí jen několik měsíců. Trend je sice výrazně rostoucí, výkyvy jsou ale značné. Kryptoměny vyhledávají zvláště uživatelé, kteří chtějí být nekontrolovatelní. Organizovaný zločin a mezinárodní teroristické skupiny k nim samozřejmě patří.

Na druhou stranu na těžbě kryptoměn mnoho lidí velmi zbohatlo, a to poměrně výrazně. Pokud doma topíte elektřinou a nevadí vám tvořit teplo namísto kotle obdobně topícím počítačem, pusťte se do těžby a zkuste prodat v pravou chvíli. Jako prostředek pro uložení rodinných úspor ale digitální měny vhodné nejsou. Každopádně o nich pravděpodobně ještě hodně uslyšíme. V dobrém i ve zlém.

-emjé-