Co by naše obchody potřebovaly zlepšit

billaNic není ideální, ale tak to v životě bývá.

Přesto se můžeme snažit, aby se to horší zlepšilo a vyhovovalo více lidem. A platí to i v případě obchodních center a nakupování vůbec: existují věci, které by se vylepšit daly. Které to jsou?

Každý z nás musí nakupovat, jinak to ani nejde. Někdo má rád malé krámky a do velkých obchoďáků by nikdy nešel, jiný si naopak vybírá pouze velká obchodní centra, protože v nich je větší výběr a nakoupí tam všechno na jednom místě.

Taková velká obchodní centra v našem regionu sice nejsou, ale možnost udělat velký nákup všeho, co je potřeba, tu máme. Já chodím nakupovat všude, na víkend třeba do Billy nebo Lidlu a během týdne klidně pořídím rohlíky v lahůdkách na řevnickém náměstí. Při jednom z nákupů jsem u auta na parkovišti před Billou oslovila mladou ženu, která mi sdělila své postřehy z nakupování.

Můžu vás na chvíli vyrušit? Vidím, že máte plný vozík. Chodíte sem nakupovat často?
Ano, docela často. Buď sem, nebo do Lidlu. Většinou jedu nejdřív do Lidlu a tam nakoupím vody, zeleninu a ovoce, jogurty, sýry a těstoviny, a pak do Billy, kde dokoupím to, co v Lidlu nemají nebo tam není dobré.

Kde se vám nakupuje lépe?
Asi v Bille, je to tady celkově hezčí a přehlednější, Lidl je pořád ještě spíš sklad než obchod. Ale zase je pravda, že stejný nákup stojí v Lidlu mnohem méně peněz.

Je něco, co vám nevyhovuje ani v jednom z těchto obchodů?
Nevím, možná víno. V Lidlu není vůbec dobré, v Bille se dá něco vybrat, ale zase je drahé. Jinak mě nic nenapadá.

Kam jste chodila nakupovat, když tady tyto dvě prodejny nebyly?
Dřív tu byl supermarket Eso, takže tam. A jinak moc možností nebylo. Jsem z Dobřichovic, a tak jsem občas nakupovala v našem obchoďáku. A na větší nákupy jsme někdy jezdili do Radotína nebo na Zličín.

Jste tedy ráda, že tu prodejny jsou?
Určitě, je to rozhodně výhoda. A myslím, že i pro lidi, kteří nemají auto, protože pokud bydlí v Letech nebo Dobřichovicích, dá se sem v pohodě dojet na kole nebo s pojízdnou taškou dojít pěšky. Já auto mám, ale občas sem zajdu s kočárkem, když potřebuji dokoupit jen nějaké maličkosti.

Co by se tady mohlo zlepšit?
Možná ovoce a zelenina, někdy jsou v regálech a bedýnkách shnilé kusy. A v Bille obecně je většina zboží dražší, uvítala bych nějaké akce a slevy, třeba maso je tu vyloženě drahé. A taky víno, o tom jsem už mluvila, nebo džusy. Zato mi v Bille chutnají uzeniny a sýry, všechno je čerstvé.

Bývá ve zdejších obchodech hodně lidí?
Jak kdy. Já si samozřejmě můžu vybrat, takže sem rozhodně nechodím v pátek odpoledne, taky v sobotu dopoledne tu bývá narváno a každý den kolem čtvrté. Jindy to jde, zaparkuji v pohodě skoro před vchodem a ani u pokladny nečekám dlouho.

A jak je to tady s parkováním?
Ještě se mi nestalo, že bych nezaparkovala. Ale je pravda, že když je tu víc aut, někteří řidiči se chovají dost bezohledně a jezdí rychle, jednou mě málem porazilo auto, když jsem šla vrátit vozík. A někteří klidně zastavují na místech pro invalidy, což nechápu.

Co byste řekla o pokladnách a pokladních?
Většinou je to bez problémů, nečekám dlouho. Jen když se tu sejde víc lidí, tvoří se fronty. A musím si postěžovat, že některé pokladní jsou nepříjemné, je vidět, jak je práce nebaví, občas to opravdu stojí za to. Ale nakoupit musím, tak co se dá dělat, že se pokladní tváří kysele.

Je něco, co byste chtěla zlepšit?
Snad ani ne, výhodou je dlouhá otevírací doba, když náhodou něco zapomeneme, zajedeme pro to i večer. Bylo by příjemné, kdyby Billa zlevnila a víc kontrolovala zeleninu a ovoce. A v Lidlu by mohli vylepšit prostředí, aby vypadal víc jako obchod.