Cello Republic potěší diváky krásnou hudbou i vtipem

Foto: z archivu souboru

DOBŘICHOVICE – Letošní Dobřichovické kulturní léto má před sebou ještě měsíc plný filmů, koncertů a divadelních představení. Na jeden koncert se také připravuje soubor Cello Republic, který čtenářům představil jeden z jeho členů Ivan Vokáč.

Jak byste jednou větou uvedl soubor Cello Republic?  

Cello Republic je jednoduše řečeno vším tím, čím byl  Prague Cello Quartet: violoncellové kvarteto, hrající muziku napříč všemi žánry, které nemá jednoho frontmana, ale hned čtyři, nebo ještě lépe žádného. (smích)

Jak dlouho spolu v tomto složení hrajete a jak jste se dali dohromady? 

K založení Cello Republic nás dovedl jednak samozřejmě rozpad staré sestavy Prague Cello Quartetu, ale zároveň i silná touha dělat věci prostě jinak. Proto jsme společně s Petrem Špačkem a Honzou Zemenem k sobě přizvali čtvrtého člena – Matěje Štěpánka – a založili úplně nový soubor. V květnu tomu bude rok.

Co vás nejvíc baví hrát? 

Jsme soubor čtyř individualit, a proto má každý z nás přirozeně trochu jiné preference, ale jelikož naše cellová republika ctí zásady demokracie, každý má možnost přinést do kapely to své milované a i díky tomu je repertoár tak rozmanitý.

Nedávno jste vydali první desku. Co na ní lidé mohou slyšet? 

Album Freedom je částečně ohlédnutím za naší činností v minulých letech, ale zároveň i vyjádřením radosti z nové cesty a vůbec prostě nové perspektivy. Vychází z akustického zvuku čtveřice violoncell a vykreslení všech jejich zvukových možností.

Máte během roku hodně koncertů? 

Především díky tomu, že lidé z naší agentury stejně jako my věří především v obsah, nikoliv obal, a rozhodli se nás zastupovat i nadále pod novou značkou, na nedostatek koncertů si opravdu nemůžeme stěžovat. A stejně tak jsme vděční i zahraničním partnerům, díky nimž jsme, troufám si říci, jediný soubor v Čechách, který absolvoval dvě japonská turné během necelého roku od založení.

V Dobřichovicích budete hrát poprvé 8. července, a to na nádvoří zámku. Hrajete rádi venku? 

Venku hrajeme moc rádi, open-air koncerty totiž přirozeněji navozují uvolněnou atmosféru, kterou si na našich koncertech přejeme. A když se k tomu přidá nádherné prostředí dobřichovického zámku, jsem přesvědčený, že si jak posluchači, tak i my odneseme nevšední zážitek!

A na co se mohou návštěvníci těšit?  

Na spoustu legrace, bez které se naše koncerty neobejdou, ale především na krásnou muziku – od špetky klasiky přes swingovou a  muzikálovou až k rockové. A kdo ví, kde se zastavíme. (smích)

Dobřichovické kulturní léto skončí 30. července. Program, vstupenky a další informace najdete na webu divadlodds.cz.