Bylo – nebylo – a jakže to bylo dál?

Budyšínský rukopis, nejstarší dochovaný opis Kosmovy kroniky. Ilustrační foto

DOBŘICHOVICE – Víte, jak se mohl náš první český kronikář Kosmas oženit a mít syna, i když byl v roce 1099 vysvěcen na kněze? Co je z dnešního pohledu pravda a co legenda? 

Přednáška matematičky PhDr. Aleny Šarounové, která má historii jako celoživotní vášeň, vám na to odpoví. Andrea Kudrnová z Kulturního centra Dobřichovice vysvětluje: “Tato přednáška  navazuje na naši nedávnou akci Čtení z Dobřichovických kronik. Dr. Šarounová u nás pořádala také celý soubor přednášek Architektura pohledem geometra, který měl velký úspěch.”  

PhDr. Alena Šarounová. Foto: archiv pořadatele

Hledání pramenů z naší historie je práce piplavá, protože realita je propletená s pověstmi a legendami a nalézání dalších zdrojů informací pak v průběhu dějin pohled na naši vzdálenou minulost mnohokrát měnilo. Za nejcennější zdroj faktů je považován zcestovalý vzdělanec Kosmas, který si vedl podrobné poznámky o událostech a svou tzv. Kosmovu kroniku (doslovný překlad Kronika Čechů) sepsal během posledních pěti let svého bohatého života. Kosmova kronika jako jediná kniha o počátcích českých dějin se stala o mnoho set let později opěrným bodem národního obrození.

Beseda Bylo nebylo proběhne v sobotu 7. května od 18 hodin v sále Dr. Fürsta naproti hotelu Panská zahrada.