Budou zachraňovat Karlštejn

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERAVýšlapem na hrad Karlštejn završí studenti a zahraniční i tuzemští účastníci světového summitu Mezinárodní konferenci Berounská výzva 2013.

Pochod nazvaný Záchrana hradu Karlštejn se uskuteční v pátek 8. března. Za cíl výletu byla vybrána jedna z nejnavštěvovanějších tuzemských památek. Nachází se totiž také v průzkumném území společnosti Basgas Energia Czech, jež by v Českém krasu ráda těžila zemní plyn.

„Plánujeme, že se do Karlštejna sjedou středoškoláci a žáci nejen z Berouna, ale i z dolního Poberouní a okrajových částí Prahy. Přibližně v devět hodin se pak účastníci pochodu vydají na hrad Karlštejn,” řekla Marcela Bergerová, vedoucí petičního výboru STOP HF Český kras. Na nádvoří hradu čeká na turisty speciální představení nazvané První hydrafrakční štěpení v ČR.

„Jde o performanci imitující hydraulické štěpení břidlic na Karlštejně. Scénu sehraje herec Petr Vacek z divadla Ypsilon se svými kolegy,” doplnil Jiří Malík z Koalice STOP HF s tím, že na hradě pořídí účastníci společné foto, budou se zde moci občerstvit a zahřát čajem.

Sraz účastníků je v 9.00 na vlakovém nádraží v Karlštejně, představení začne před 10. hodinou, jakmile »pochod« dorazí. Přijedou vědci i aktivisté Mezinárodní konference Berounská výzva 2013 se v Berouně uskuteční od 6. do 8. 3. Sjedou se na ni přední světoví vědci a aktivisté – smyslem je podpořit spolupráci při zastavení metody hydraulického štěpení břidlic a dalších hornin v EU i dalších zemích světa. Na setkání má být založena celosvětová koalici proti metodě tzv. hydraulického frakování. Účastníci konference vyzvou evropskou komisi a europarlament, aby doporučily členským státům zakázat tuto metodu na území EU.

V rámci konference se ve čtvrtek 7. 3. od 19.00 v berounském Společenském domě Plzeňka uskuteční benefiční koncert Za živou vodu.

„Právě podzemní voda by v případě těžby břidličných plynů nebo dalších nerostných surovin nebezpečnou metodou hydraulického štěpení byla podle odborníků ohrožena nejvíc – hrozilo by její znečištění,” uvedla starostka Berouna Šárka Endrlová.

Za symbolický honorář na benefiční akci vystoupí hvězdy populární hudby. Účast potvrdili Leona Machálková, Markéta Konvičková, Daniel Deyl, Jitka Zelenková.

„Účinkovat bude i dětský sbor Chorus Angelus z Černošic,” řekl producent koncertu, obyvatel Karlštejna Janis Sidovský.

autor: Pavla Švédová, převzato z Našich Novin