Běžně nepřístupné zahrady můžete navštívit již tento víkend

Zahrada zámku Mníšek pod Brdy Zdroj: archiv organizátora Víkendu otevřených zahrad

DOLNÍ BEROUNKA – Víkend otevřených zahrad se letos uskuteční o víkendu 10. a 11. června. Zapojí se do něj také skoro čtyřicet lokalit ve středních Čechách, mezi nimi i černošická Villa Rudolfa nebo historická zahrada zámku Mníšek pod Brdy.

V Černošicích si zájemci budou moci v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin prohlédnout částečně revitalizovanou prvorepublikovou zahradu vily Rudolfa v ulici Zdeňka Lhoty. Zahrada je rozdělená na tři části na dvou výškových úrovních – horní část zahrady je rozdělena na formální, anglickou zahradu připomínající zahradu se sbírkou historických a anglických růží, a pobytovou rodinou část zahrady kolem bazénu, které dominují prvorepublikové buxusy sestříhané do geometrických forem. S domem je spojen malý anglický skleník. Spodní část zahrady tvoří sad a zeleninová zahrada s velkých anglickým skleníkem.

Státní zámek Mníšek pod Brdy je běžně přístupný, nyní bude po oba dny přístupná i historická zahrada, a to od 11 do 15 hodin. Prostor pro zámecký park vznikl za Serváce Engela v 17. století zasypáním bývalého hradního příkopu. Budovu obklopuje ze tří stran, západní strana zámku již byla stavěna na příkré skále. Celkový koncept zahrady se za posledních tři sta let několikrát pozměnil. Z doby barokní se zde dochovala sala terrena s balkonem a výhledem na spodní terasu, poslední úpravy proběhly na konci 19. století za Karla ze Schirndingu. Ten vtiskl parku romantickou podobu. Vznikla řada drobných stavbiček, ze kterých se zachoval zděný obelisk se zlacenou špicí. V zahradě jsou dvě fontány a roste tu mnoho původních vzácných dřevin, mezi které se řadí především magnolie, tulipánovník nebo jinan dvojlaločný.

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti vznikl v roce 1998 ve Velké Británii a probíhá vždy během červnového víkendu. V České republice se poprvé konal v roce 2010 pod záštitou Národního památkového ústavu.