Berounské kino slaví sté výročí otevření

foto: Wikipedia.org
Beroun. Foto: Wikipedia.org

Filmová projekce české komedie za účasti jejích tvůrců, koncert pod širým nebem, ale i setkání s pamětníky.

Takový je program jubilejních oslav městského kina v Berouně, které si letos připomíná 100. výročí od svého otevření. Biograf byl na stejném místě, kde se nachází i dnes, otevřen v únoru 1914.

Hned v březnu si kino kulaté výročí připomene setkáním pamětníků. Uskuteční se v úterý 11. března od 15:00 v kavárně Jiná káva. Účast již například přislíbil pamětník, publicista a autor několika knih o Berounu Rudolf Kadeřábek. „Půjde o vzpomínkový večer. Věříme, že zazní mnoho zajímavého a budeme si moci projít i některé dobové dokumenty,“ říká ředitel Městského kulturního centra Beroun Tomáš Suchý.

Na druhou polovinu května se pak chystají hlavní oslavy. Uskuteční se ve dvou dnech. „Ten první bude věnován filmové projekci známé české komedie, jejíž název zatím necháváme jako překvapení. Účast přislíbili i tvůrci snímku,“ řekl Suchý. V sobotu 31. května se pak v letním kině uskuteční open-air koncert Bohemian Symphony Orchestra Prague, který přednese nejznámější filmové melodie.

Výročí oslav zpestří ještě dlouhodobá výstava dokumentů v kině. Provozovatel kina, kterým je MKC Beroun, proto vyzval pamětníky, aby kinu propůjčili dokumenty, plakáty, fotografie a jiné materiály připomínající historii kina. V případě zájmu mohou lidé kontaktovat dlouholetou ředitelku kina Danuši Hrdinovou na tel.: Tel. 311 625 307, e-mail: kino.beroun@iol.cz. Vzkaz je možné zanechat na tel. 311 622 239.

Jubilejní oslavy připomene i nová animovaná znělka, která se bude v kině promítat před každým představením. Těch se v kině koná do měsíce přibližně šedesát. V době, kdy se v zemi uzavírá řada kin a jejich návštěvnost klesá, si městské kino zásluhou jeho vedení  a za podpory města udržuje svůj vysoký standard.  Například  v roce 2013 kino navštívilo 33 661 diváků, což znamenalo 44,88 diváků na jedno představení. Celostátní průměr přitom činil jen 26,80 diváků. Svými výsledky se tak kino umístilo na 58. místě ze 400 kin v ČR.

Stavba berounského kina začala již koncem roku 1913, kdy bylo vydáno známému staviteli Josefu Jelínkovi povolení ke stavbě budovy určené pro promítání němých filmů na místě hospodářské budovy.  Podle pamětníků se před tím promítalo jen provizorně v některých berounských hostincích – například U Zajíčků (v budově na rohu Kostelní a Palackého ul.) či U Tří korun. První regulérní biograf zvaný Edison (později Excelsior či Stalingrad) začal fungovat  7. února, kdy v novém sále Na Křenovce uvedl snímek Král vzdušné říše – senzační drama v pěti dílech od nejpřednějších umělců pařížských.

Od 20. let až do roku 1951 dokonce v Berouně promítala kina dvě: Kromě Excelsioru, také Kino Sokol. Současný název Mír získalo berounské kino v roce 1968.  Název Mír neslo berounské kino od roku 1968. S přechodem kina pod Městské kulturní centrum Beroun kino pokračuje nadále jako Městské kino Beroun.

S příchodem zvukových filmů se kino adaptovalo pro novou technologii a později i na širokoúhlý promítací formát. Díky rekonstrukci z roku 2003 bylo pro diváky zajištěno nové komfortní sezení ve 172 křeslech. V roce 2010 byla dokončena poslední fáze rekonstrukcí kina, která divákům nabídla i promítání filmů ve 3D.

(pš)