Aňa Geislerová: U Berounky jsem nadšený ochotník

DOBŘICHOVICE – Nejobsazovanější česká filmová herečka Aňa Geislerová zavítá na prkna Dobřichovických divadelních slavností, které začínají už zítra, v pátek 18. června. Prozradila také, proč miluje zdejší kraj a na čem právě pracuje.

Jak se ti u nás líbí? Je nějaké místo, které zde ráda navštěvuješ?
Bydlím v Dobřichovicích už skoro pět let a jsem tady opravdu spokojená! I když přechod z města byl pro mě trochu těžší. Jelikož jsem společenský člověk, nikdy bych se nepřestěhovala někam na samotu nebo do odlehlé vesničky. Potřebuji k životu kavárny, italské lahůdky, jógu – a tohle všechno Dobřichovice mají. Jít si normálně nakoupit a sednout na kafe nebo do cukrárny – a ještě si moci vybrat. Pro mě jsou Dobřichovice to nejlepší, co nabízí město, a zároveň když chceme, sedneme na kolo a jsme v lese, nebo pěšky ihned v přírodě.

Na tomhle regionu mám ráda i zdejší kulturnost, akčnost… a řeku! Asi bych také nechtěla žít v místě, kde není voda. Miluju Berounku, miluju lidi v kempu v Dobřichovicích, miluju mladé lidi, kteří chtějí žít tady, a to je tak dobrá energie! Zkrátka se mi tady líbí.

Na čem právě pracuješ?
Aktuálně chystám jeden film, který budeme točit už v létě, další na podzim, a pak v zimě, a dále na jaře.(smích) Aktivit je naštěstí stále dost. Do toho jsem právě dokončila práci na diáři, který vyjde v září. Také chystám společný projekt se svými sestrami Lelou a Ester – jakousi kreativní platformu, kde se chceme vyřádit a nabídnout naši kreativitu, nebo jak to vyjádřit..

Co Ti poslední rok dal a vzal?
Myslím, že mi nevzal nic zásadního. Nechci ale, aby to vyznělo necitlivě s ohledem na všechny, kteří přišli o práci a živobytí, nebo dokonce o své blízké. Nepřišla jsem naštěstí o nic, kromě jakéhosi prvotního pocitu nesvobody. Nicméně nařízení jsem rozhodně brala vážně a nevzpěčovala se jim.
Byl to zvláštní zážitek. Vědomí toho, že se děje něco, co jsme nikdy předtím nezažili – a doufám, že ani znovu nezažijeme. Vědomí toho, že jsme součástí dějin – že svět se mění, a už nikdy nebude stejný.

Na co bych se Tě ještě měla zeptat?
No přeci na Byl jednou jeden král! Jsem ráda, že můžu s vámi hrát divadlo. Přesto, že v Dobřichovicích bydlím tak dlouho, zatím jsem neměla úplně čas se propojit s místní komunitou. Člověk je stejně neustále jednou nohou v práci nebo s dětmi, takže mě opravdu těší, že se tu takhle poznáme a zapojím se i jinak, než svými politickými projevy pod lípou. Místní divadlo je pro mě zážitek – a protože nejsem divadelní herečka, cítím se být také nadšeným ochotníkem.

Je to jednak zábava a hlavně jsem ráda, že se konečně dostanu k těm správným informacím o místních lidech, vztazích, událostech, mejdanech, drbech a radostech a stanu se tak sama součástí sousedského dění v našem městečku.

Anna Aňa Geislerová je nejvýraznější a nejobsazovanější česká filmová herečka, spisovatelka a modelka. Držitelka tří Českých Lvů pro nejlepší herečku v hlavní roli a dalších dvou pro nejlepší herečku ve vedlejší roli. Svou kariéru zahájila jako modelka. Před kamerou ztvárnila více než dvě desítky filmových a televizních rolí, mezi nimiž nejčastěji figurují postavy osudových, nekonvenčních a svobodomyslných dívek a žen, které se nebojí bojovat za své ideály. Mezi takovéto role můžeme určitě řadit Olgu Havlovou ve filmu Havel nebo Boženu Němcovou ve stejnojmenné minisérii Božena.
První velký úspěch slavila ve snímku Requiem pro panenku (1991), s úlohou stopařky z filmu Jízda (1994) se zúčastnila v Ženevě soutěže o titul Hvězda zítřka (1995) a za roli v Návratu idiota (1999) získala Českého Iva.
V roce 2015 vydala soubor fejetonů P.S., kterými v předešlých pěti letech příspívala do časopisu ELLE. S touto knihou (o jejíž grafické ztvárnění se postarala sestra Lenka “Lela” Geislerová) zvítězila v cenách Magnesia Litera v roce 2016 v kategorii Kosmas cena čtenářů.
V roce 2016 se dostala do zámoří v dosud své největší zahraniční roli v koprodukčním filmu Anthropoid po boku Jamieho Dornana a Cilliana Murphyho. Snímek natočil režisér Sean Ellis a pojednával o atentátu na Reinharda Heydricha.
Svou nejvýraznější televizní roli získala v romantickém seriálu Až po uši v roce 2014 a 2017 pod režisérskou taktovkou Jana Hřebejka. Ten vznikal pod televizní stanicí HBO Europe 1.

(kuku)