Dělení barevných typů je kupodivu různé. Záleží na systému a metodě. Léta byla využívána barevná typologie vycházející ze čtyř ročních období. Vzhledem k tomu, že toto dělení je dosti nepřesné, určuje se dnes dvanáct barevných typů. To také umožňuje mnohem variabilnější kombinace barev při oblékání. Ale směruje i barevné tóny pro líčení, vlasovou stylistiku a módní doplňky.
Vyhodnocením kombinace vaší pleti, barvy očí a vlasů můžete zjistit, zda jste typ světlý či tmavý, které se dále dělí na typ studený a teplý. Další skupinu tvoří typ teplý nebo studený, který se upřesňuje na typ jemný a kontrastní. Pokud je vaše celková barevnost složena ze světlých a tmavých barev, můžete být typ kontrastní (opět teplý nebo studený). A pokud v každém z předchozích barevných typů najdete něco ze sebe, ale žádný se na vás nehodí bezezbytku, můžete být typ jemný (studený nebo teplý). Jednotlivé typy jsou tedy vzájemně kombinovatelné.
Nebo můžete rozdělovat jinak a to na typ studený, teplý a střední a ty pak na další tři podskupiny a to podle míry kontrastu mezi pletí a vlasy na kontrastní, střední a jemný. To znamená na devět typů. Toto dělení je odrazovým můstkem pro tvorbu osobní palety.
Pro každý hlavní barevný typ stylisté doporučují několik neutrálních barev pro oblečení, jež je stavebním kamenem šatníku. To jsou například kabáty, saka, kalhoty. Na jejich pořízení se vyplatí investovat větší obnos peněz. Tyto základní kusy oblečení pak lze kombinovat a barevně ladit se sezonními barevnějšími věcmi, jako jsou trička, sandály, šály apod.
Je třeba říci, že každý se mění, a proto není pravdou, že člověk patří k určitému barevnému typu po celý život. I to je třeba mít při výběru vhodných barev na paměti.
Na otázky, jak si určit svoji barevnost, odpovídá stylistka a vizážistka České televize Renata Kolečkářová.
Jak si udělat barevný test?
Třeba podle knihy „Jaká barva mi sluší“ si základní barevný test můžete jednoduše udělat sami doma. Kniha je příjemná a plná dobrých tipů. Nenalíčená se posaďte před zrcadlo. Důležité je zajistit si dobré světlo, ideálně denní a pusťte se do toho. Přikládejte si postupně ke tváři studené a teplé barvy. Můžete použít nejrůznější šátky, trička nebo jiné kusy oděvu a pozorujte výsledek. Pokud vidíte, co vám sluší, máte vyhráno. V opačném případě vám barevný test provede vizážista. Bud získáte paletku barevného typu, do kterého vás zařadí, nebo individuální paletu vytvořenou přímo pro vás. To je časově i finančně náročnější. Taková paleta vzniká na základě pigmentace pleti, vlasů, očí a rtů. Tyto barvy se míchávají klasickou malířskou technikou. Tím se také potvrdí typ pigmentu – tzn. teplý, studený nebo střed. Další skupiny barev v ideálním tónu se pak vybírají z „barevné banky“. Vznikne škála okolo padesáti barev. Probírají se kombinace, typy materiálů, vzory atd. Barevnost je jen jedna ze složek image.
Jak poznám správnou barvu, která se ke mně hodí?
Jednoduše. Vypadáte buď zdravější, živější. Nebo naopak jaksi nebarevně, zažloutle, šedě, unaveně. Správná barva vytáhne vaše přednosti – třeba krásné modré oči. Sledujte sebe, ne oblečení.
K čemu je mi pak barevná typologie dobrá?
Využívá se k lepší orientaci při nakupování. V obchodech je široká nabídka oblečení a nejistý zákazník se tam ztrácí.
Je dobré absolvovat i pár hodin společného nákupu. Probere se spousta dalších věcí jako střihy, styl, na co si dát při výběru pozor. Jde o to postupně naučit klientky být sami sobě těmi nejlepšími poradci.
Pokud chce někdo udělat větší změnu, projdeme nejdříve společně stávající šatník. Je to nejekonomičtější cesta s největším efektem. Tak jako každá trvalejší viditelná změna, ani změna image není ze dne na den. Ale ta radost za to stojí.
Jako profesionální vizážistka máte zmapované obchody s oblečením. Kde ráda nakupujete?
To se mění, hlavně podle sezonních kolekcí oblečení. Teď mě napadá Benetton. Poslední úlovky mám odtud. Miluji nakupování ve slevě, nechci zbytečně utrácet za konfekci. Fandím českým návrhářům a designérům. Když můžu, raději si důležitý kousek pořídím z jejich dílny. Máme tu spoustu nadaných lidí. Třeba zimní kabát mám od Chatty, svatební šaty mi šila Ingrid Valešová, krásné šperky dělá třeba Markéta Richterová.
Barevná typologie, jak jsme už zmínili, souvisí s barvou vlasů, pleti, očí a rtů. Nejviditelnější změnu ve výrazu člověka přinese změna barvy vlasů.
Barva vlasů je naprosto zásadní. Vlasy rámují obličej a tedy odrážejí svou barevnost velkou měrou do tváře. Proto je důležité, aby nebyla chybně vybraná. Bohužel to vidím dost často. Příroda je chytrá. Ona nás mívá poměrně vyladěné. Chce to jen trošku dotáhnout, posunout a je to dokonalé. (bt)