Alarm ani fotopast zloděje neodradí, ale víte o nich

Ilustrační foto: ICP

DOLNÍ BEROUNKA – V posledních několika měsících se v našem okolí ve vyšší míře začali pohybovat lapkové. Jsou dokonce tak drzí, že do domu vlezou i v době, kdy jsou majitelé doma, logicky tedy zejména v noci. O nějakém druhu zabezpečovacího zařízení začali proto uvažovat i lidé, kteří ho dříve považovali za zbytečné. Jenže jak vybrat takové, aby vás ochránilo, a přitom jste takzvaně nešli s kanonem na vrabce?

Snadná dostupnost, pro většinu lidí důležitý parametr při výběru pozemku či domu, se rázem může stát nevýhodou, když se bavíme o bezpečnosti. I zloděj se totiž vydá raději tam, kam se lehce a rychle dostane. Pokud v obci nemáte zastávku vlaku a autobus k vám zajíždí jen ve středu a o Vánocích, můžete být klidnější. My ostatní bychom se měli chránit.

Dobrou prevencí jsou například ledková světla, rozsvěcující se při pohybu, kvalitní plot, bezpečnostní dveře, zámky, fólie do oken, předokenní rolety, ale třeba i sirény. To vše můžeme považovat za určité varování, jež leckterého pobudu odradí. Jenže když se zloděj do vašeho království přece jen dostane, nic z toho vám nepomůže zjistit, kdy se to stalo a kdo to byl. Chcete-li vědět, co se u vás děje či dělo, pořiďte si kvalitní zabezpečovací zařízení nebo alespoň fotopasti.

„Zabezpečovací systémy jsou odstupňovány podle toho, jak snadno je zloděj překoná. Vynecháme-li dobře vycvičené bandy, mířící tam, kde cítí jistou kořist, běžný zloděj by standardní certifikované zabezpečení i toho nejnižšího stupně neměl překonat, respektive vyřadit z provozu,“ domnívá se Pavel Oberman, majitel firmy Oberman Alarms se sídlem  v ulici Československé armády 229 v Řevnicích.

Zároveň ale říká, že pouhé namontování alarmu vás před zloději neochrání. „Pokud se k vám budou chtít vloupat, udělají to. Vy o nich ale budete včas vědět a získáte cenný čas pro minimalizaci škody,“ dodává.

Než se nastěhujete
Ideální čas k montáži alarmu je ještě před dokončením stavby. „Doporučuji sednout si s technikem nad plány a rozmyslet, jak instalovat drátové zařízení, kdy jsou čidla propojena s ústřednou a klávesnicí kabeláží. Výhodou takového řešení je minimální údržba. Nevýhodou, že už v té době musíte mít jasno o rozmístění nábytku. Jestliže to nestihnete, zbývá bezdrátový systém, stejně jako když se stěhujete do již postaveného domu či bytu. Ten se montuje do hotového interiéru.

Jeho kladem je stavebnicové sestavování. Počáteční investice tak nemusí být likvidační. Na začátku si zabezpečíte nejvíce ohrožená místa a postupně podle potřeby přikupujete další komponenty.

Komplikací je nutnost vyměnit přibližně každé dva roky baterie v čidlech. Ideálně za pomoci technika, protože manipulace s čidly vyžaduje určitou zručnost, již leckdo podceňuje. Není výjimkou, že ve snaze ušetřit platbu za hodinu práce technika si poškodíte čidlo v hodnotě třeba patnácti set korun.

Začněte s technikem
„Viděl jsem stav, kdy byl plynový kotel vystěhován střešním oknem. Zloději do přízemí vůbec nešli, protože počítali s tím, že v patře žádná čidla nebudou, a bohužel měli pravdu,“ vypráví Pavel Oberman s tím, že většina klientů chce zabezpečit hlavně přízemí. „Nepředpokládají, že by jim zloděj vlezl do domu patrem. Opak je pravdou,“ dodává ještě.

„Člověk, který se v alarmech nevyzná, skutečná rizika většinou nezná. Proto by se měl poradit. Proškolený technik vychází ze statistik, nejpravděpodobnějších scénářů a norem a měl by být schopen zákazníkovi vysvětlit, že jeho představa nemusí být ideální. Dobrou firmu poznáte podle toho, že vám slepě nenamontuje, co si přejete,“ radí odborník.

„Určitě je dobré alespoň jedno čidlo umístit do chodby nad schodiště, když už je třeba nechcete mít ve všech pokojích, aby případný zloděj, který vstoupí například střešním oknem, pod ním musel projít,“ vysvětluje Oberman.

Když se rozhouká siréna
Jenže co se má stát, jestliže čidla detekují narušitele? Spustí alarm? Zareaguje na něj někdo? Neřeknou si sousedé otráveně, kruci, kde to zase řve? A pokud reagují, a dokonce vám třeba i zavolají, co si s takovou informací počnete třeba v kanceláři nebo uprostřed porady? Většina lidí z naší lokality jezdí za prací do Prahy, než se dostanou domů, uběhne minimálně půl hodiny. Tedy pro zloděje spousta času. Podobně „účinné“ je, když vám v době, kdy jste v práci nebo nedej bože na dovolené, přijde do mobilu oznámení, že u vás spíná jedno čidlo za druhým.

U systému s foto nebo video verifikací se prostřednictvím aplikace podíváte, co se u vás děje. Ovšem jak s takovou informací naložit, jste-li od domova vzdáleni třeba tisíc kilometrů? Pošlete k vám souseda? Půjde? Třeba budete mít štěstí a dozvíte se, že vám kolem čidla proběhl pes či kočka, častí autoři falešných poplachů, ale co když bude alarm opodstatněný? Domněnka, že zavoláte na policii a ta k vám okamžitě vyjede, je mylná. Hlídat váš dům není povinností policie, a to ani městské.

Ideálně zabezpečovací zařízení propojíte s pultem centrální ochrany, soukromou bezpečnostní službou. Za přesně domluvených podmínek mohou její zaměstnanci ve vaší nepřítomnosti vstupovat na váš pozemek i do domu a zadržet pachatele do příjezdu policie. Musí ji kontaktovat, jakmile zjistí, že se k vám někdo vloupal. Navíc vám dům či byt do vašeho návratu pohlídají a zabezpečí. Zloděj si většinou tiše neodemkne a za sebou pak pečlivě nezamkne. Většinou rozbije okno nebo vypáčí dveře.

Služeb pultu centrální ochrany ale můžete využít třeba i v době, kdy odjedete na delší dobu mimo bydliště. Na vaše přání dům sledují kamerou nebo ho jezdí v domluvených intervalech kontrolovat. Nejde jen o zloděje, může u vás dojít třeba k výpadku proudu, prasknout voda, unikat plyn, vyhořet zásuvka, zkrátka pohrom, před nimiž vás zabezpečovací systém varuje, je celá řada,

Špatně namontované alarmy
„Bohužel se stále setkávám s alarmy instalovanými neproškolenými elektrikáři. I když to jistě mysleli dobře, bývají s jejich instalacemi většinou problémy třeba i proto, že vzhledem k provedení a stavu neumožňují ani další servis,“ říká Pavel Oberman s tím, že pravidelné kontroly jsou důležité a majitelé domů by je neměli podceňovat. Jenže podceňují. „Nejhorší je, když si zabezpečovací zařízení pořídíte, ale pak se mu nevěnujete a neudržujete ho v provozuschopném stavu. Pravidelný servis je opravdu důležitý a autorizovaný prodejce ho na rozdíl od neautorizovaného poskytuje včetně rozšířené záruky,“ vysvětluje Pavel Oberman.

Podle odborníka je rovněž důležité, abyste se s namontovaným zařízením naučili zacházet a věděli, jak ho obsluhovat. Například český Jablotron nabízí velmi jednoduchý způsob ovládání formou semaforu, kdy zelená tlačítka znamenají nehlídám a červená hlídám. Pak už stačí jen zadat kód nebo ho potvrdit čipem či kartou. „Český Jablotron se  zejména svou jednoduchostí a kvalitou vhodně přizpůsobuje tuzemskému zákazníkovi,“ říká Pavel Oberman. „Pokud se navíc přihlásíte na pult centrální ochrany, nabízí až sedmiletou rozšířenou záruku a poskytuje určité základní pojištění proti překonání alarmu, což ale nenahrazuje pojištění domácnosti,“ dodává ještě odborník.

A cena? Na to se podle Pavla Obermana nedá solidně odpovědět, záleží na konkrétní instalaci. Kvalitní zabezpečení průměrně velkého domu vyjde asi na třicet tisíc. Lze ho podle jeho slov zvládnout i za dvacet, ale ve značně osekané variantě. Na druhé straně ne vše je nutné kupovat hned. Zabezpečovací zařízení je skládačka, jak píšeme výše, můžete skládat spoustu let.

Levnější variantou jsou fotopasti
Pokud jste členy facebookových stránek, které mapují dění v dolním Poberouní, možná jste zaznamenali informaci o noční krádeži sekačky přímo ze zahrady. Zloději měli smůlu, zachytily je fotopasti umístěné na zahradě. Snímky se následně dostaly nejen na Facebook, ale i do rukou policie. Fotopasti má většina z nás spojeny se sledováním zvěře, ale v poslední době zažívají doslova boom i v případě ochrany majetku. Jsou mnohem levnější než složité kamerové systémy, snadno se ovládají a k hlídání domu a okolí postačí.

Aktivuje je pohyb
Zjednodušeně lze říct, že fotopast je speciální automatický fotoaparát. Ve chvíli, kdy ve svém dosahu zaznamená jakýkoliv pohyb člověka nebo zvířete, pořídí snímek, případně video. Ty dokonalejší umějí video i odeslat a vy si jej můžete stáhnout v plném rozlišení. Většina současných fotopastí používá pro noční vidění frekvenci, kterou lidské oko nerozliší, proto jsou denní záznamy barevné a noční černobílé. Pořídit si můžete i takové, které mají blesk a IR světlo s delším dosvitem.

Pořízený snímek či video obdržíte do svého chytrého telefonu během několika desítek vteřin. Fotopasti odesílají záznamy prostřednictvím sítě GSM do e-mailu, což je levnější varianta, kdy vás snímky vyjdou na haléře, nebo jako MMS zprávy, jež se prodraží. Cenu určuje zvolený operátor. Zároveň fotopast všechny záznamy ukládá na paměťovou kartu, svůj mozek. Ovládat fotopasti, které posílají záznamy, lze prostřednictvím SMS nebo aplikace.

Ideálně do výšky
„Všechny fotopasti mají podobný úhel záběru, zhruba šedesát stupňů, ale máme i takovou, jež pokryje sedmdesát stupňů. Hodně záleží na tom, kam ji umístíte. Je dobré dát ji do výšky minimálně dvou tří metrů. Jednak proto, aby ji zloděj hned nezaznamenal, a čím výše ji dáte, tím větší úhel záběru bude mít. Navíc díky vhodně namířenému přísvitu jsou dobře zřetelné i noční záběry. Přes den sejme zhruba vzdálenost do dvaceti metrů, v noci do sedmnácti až devatenácti,“ říká paní Kubová, spolumajitelka firmy Fotopast.cz z Dobřichovic.

Právě do Francouzské 815, kde firma sídlí, byste se po předchozím objednání (kontakty na www.fotopast.cz) měli vypravit. Paní Kubová umí o fotopastech hezky vyprávět, můžete si je i fyzicky prohlédnout, osahat a vše potřebné se dozvědět, případně vám zvolenou fotopast rovnou nastaví.

Každý očekává něco jiného, někomu stačí, když bude past snímat jen pohyb škodné, jiný chce, aby uměla posílat snímky do e-mailu nebo MMS zprávy, ale nepotřebuje nijak vysokou kvalitu. Další požaduje odesílání záznamů na cloudové (vzdálené) úložiště, odkud lze stahovat fotky v plném rozlišení, měnit nastavení fotopasti a komunikovat s ní.

To vše fotopasti umějí, logicky se od toho odvíjí jejich cena. Ty nejjednodušší bez odesílání záznamu startují na necelých třech tisících korunách. Složitější s odesíláním záznamů cenově začínají na necelých sedmi a půl tisících. Zdarma získáte příslušenství, tedy SD kartu a baterie.

Stačí dvě
„Na to, abyste v domě průměrné velikosti monitorovali, co se kde děje, úplně stačí dvě fotopasti,“ říká paní Kubová. „Pokud máte cloudovou, je dobré si do telefonu stáhnout aplikaci a jejím prostřednictvím s pastí komunikovat, měnit nastavení, případně stahovat plné rozlišení či vydat pokyn k okamžitému pořízení a odeslání snímku, aniž by ve sledovaném místě byl jakýkoliv pohyb. Aplikace umožní přidat více fotopastí, které můžete přehledně vidět pod sebou.“

Možností je fotopast, která pro odeslání potřebuje SIM kartu, varianta s připojením na wifi šetří provozní náklady k SIM kartě. V aplikaci lze prohlížet poslední tři obrázky nebo si otevřít galerii snímků se všemi pořízenými záznamy. Na dálku se dá měnit nastavení, zadat změna obrázku na video, určit kvalita snímků či záznamů, prodleva mezi obrázky i to, kdy má fotopast pracovat v ostrém režimu. Past mohou prostřednictvím účtu pro hosta využívat všichni, jimž ho vytvoříte. Do galerie nahlédnou, ale nemohou fotopast přenastavit.

„Jestliže se klient pro fotopast rozhodne a je tady z okolí, nemám problém zajet k němu domů, abych mu poradila a pomohla vybrat správné místo pro instalaci. Můžeme se také potkat u nás v kanceláři. Při výběru je dobré, aby klient popsal, jaký má fotopast splňovat účel, a svou představu o jejím umístění. Pak mohu doporučit tu nejvhodnější,“ vysvětluje paní Kubová, jak se zákazníky pracuje.

Fotopast se skládá z těla, kde je v přední horní části přísvit, pod ním pohybové čidlo, dále objektiv snímající obrázky nebo videa. Uvnitř pasti je základní deska s objektivem, pohybovým čidlem a dalšími komponenty, tedy přísvitem, displejem, klávesnicí, a po pravé straně bateriový box na vkládání baterií. Všechny fotopasti jsou na tužkové baterie. „U fotopasti s odesíláním doporučuji externí napájení například šestivoltovými akumulátory nebo adaptérem do sítě. Tužkové baterie fungují jako záložní napájení pro případ, že vypadne proud nebo se vybije externí baterie. Životnost vnitřních baterií lze sledovat na snímcích, kde je kromě data a času i údaj o jejich stavu,“ vysvětluje Kubová.

Životnost fotopasti je v podstatě neomezená, pokud samozřejmě nedojde k mechanickému poškození. „Fotopasti primárně slouží ke sledování zvěře, jsou proto sestrojeny tak, aby vydržely nepřízeň počasí. Nevadí jim déšť ani mráz, dovnitř se nesmí dostat voda. Ovšem kvůli externímu napájení občas zákazníci zapomenou zavřít jisticí vstup. Pokud dovnitř pronikne vlhkost nebo třeba hmyz, může nastat problém, většinou řešitelný. Samozřejmě vyřizujeme záruční opravy, věnujeme se i pozáručnímu servisu a u fotopastí, které nabízíme, poskytujeme náhradní díly,“ říká na závěr paní Kubová. Všechny díly jsou podle jejích slov vyměnitelné a jen velmi zřídka odejde celá fotopast.

 Mirka Paloncy