DOLNÍ POBEROUNÍ – Černých skládek i drobného nepořádku ubývá, ale stále je ho v přírodě až dost. Pomoci se snaží projekt Ukliďme Česko, v jehož rámci se 20. září koná tradiční Celosvětový úklidový den, letos nově pod záštitou OSN. V našem regionu se „čisticí dny“ na mnoha místech staly tradicí. Někde jsou dobrovolníci činní jednou dvakrát do roka, jinde klidně i několikrát za měsíc.
U Berounky se uklízí hlavně na jaře, v březnu či dubnu. Ale i podzimní termíny si našly své příznivce, nehledě na to, že zbavovat přírodu odpadu můžeme samozřejmě kdykoliv. Výhodou spojení s Ukliďme Česko je, že organizátoři mohou zdarma dostat uklízecí prostředky. Přitom nemusí akci vypsat na „oficiální“ den. „Díky přidání do kalendáře OSN se celosvětové podzimní úklidy budou od nynějška konat v pevném termínu 20. září. Letos vyšel na pátek. Není však problém akce nahlásit i na následující víkend či pozdější datum. Pro organizátory podzimních úklidů a jejich dobrovolníky jsme díky našim partnerům zajistili pevné pytle a rukavice jako na jaře,“ sdělil Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.
Během letošního jara se v Česku konaly čtyři tisíce úklidových akcí se 175 tisíci účastníky. Například v Zadní Třebani sebralo 80 dobrovolníků 128 kilogramů nepořádku. V Dobřichovicích si Čmeláci z místní školky zapsali 150 kilogramů. Rodiče s dětmi z předškolní třídy uklidili místo, které je trápí: cestu obcí a letitou skládku (hlavně skla) v lese. O rok dříve celkem 217 žáků reagovalo na výzvu Základní a mateřské školy Josefa Kubálka a dohromady odevzdali 280 kilogramů odpadu.
Nepořádek dělají turisté i místní
Podle místostarostky Všenor Aleny Sahánkové u nich akce Ukliďme Česko zdomácněla. Zapojuje se zmiňovaná škola, skupinky i jednotlivci bez ohledu na věk. Obec zajišťuje rukavice a 120litrové pytle stejně jako svoz odpadu. Všichni účastníci chodí rádi. „Odpady sbírají hlavně kolem břehů řeky a silnic. Trápí nás však, že během roku je nepořádek kolem kontejnerů. Odpad k nám vozí ‚přespolní‘, turisté nebo cyklisté. Ale dělají to bohužel i naši občané, i když zdaleka ne všichni,“ popisuje Alena Sahánková a doplňuje: „V poslední době jsou strůjci odhozených odpadků na dětském hřišti děti. A velké problémy nám dělají sprejeři a vandalové.“
Od dětí po seniory
Zatímco ve Všenorech se bude organizovaně uklízet zase na jaře, v Řevnicích se zapojují na podzim. Letos konkrétně 20. září. „Máme vytipované velké plochy. Patří mezi ně hlavně cesty, pěšiny a prostor podél řeky i směrem k lesu. Každým rokem je objem odpadu jiný. Nejvíce se sesbíralo okolo 600 kilogramů a nejméně 120,“ říká vedoucí černošických technických služeb Mojmír Mikula.
Zásluhu na tom mají dobrovolníci z rodin s malými dětmi až po seniory přes 70 let. „Skupinky přijdou a rozdělí si trasy, takže na nich mezi sebou moc nekomunikují. Ale jejich přístup ukazuje na vztah k životnímu prostředí a chuť pečovat o společná místa. Je hezké, že kromě vandalů a ignorantů, kteří nepořádek způsobují a které my v technických službách dobře známe, existuje mnoho lidí, kteří jsou ochotni uklízet. Čistá místa nejsou vždy hned vidět, protože odpadky se tahají z křoví a trávy. Ale třeba škarpy prokouknou na první dobrou,“ vysvětluje Mikula. Pomůcky zajišťuje město a letos by měl přijít i balíček z Ukliďme Česko.
K dobrému výsledku mohou výrazně přispět sami dobrovolníci už na začátku akce, jak upozorňuje řevnický organizátor: „Je důležité, aby každý, kdo má zájem pomoci, přišel na společný ranní sraz. Na něm totiž koordinujeme trasy a domlouváme se, kde nechat plné pytle. Stává se, že se účastníci vydají na úklid se svými pytli po své trase a jdou místy, která už někdo vysbíral. Nebo nechají pytel tam, kde leží několik dní bez povšimnutí, protože o něm nevíme.“
Když k péči o okolí vede škola
Už osmý ročník Ukliďme Česko vyhlásila na 20. září Základní škola Černošice. Děti se těší stejně jako v minulých letech. Rodiče ve většině případů akci podporují a své ratolesti motivují k péči o město. „Zpočátku se zúčastnily všechny třídy, ale postupem času zapojujeme pouze žáky prvního stupně. Jsme velká škola a organizačně je to velmi náročné. Mladší děti si den venku vždy skvěle užijí,“ říká zástupkyně ředitelky školy pro 1. stupeň a školní družinu Hana Bílová. „Impulsem pro nás bylo vedení dětí k odpovědnosti za naše společné prostředí a péči o okolí naší školy. Je pro nás velmi důležité cítit se bezpečně a příjemně tam, kde jsme každý den, a nemělo by nám být jedno, jak to kolem nás vypadá.
Hodně žáků znamená hodně rukavic. Škole s nimi pomáhají místní technické služby a také rodiče, kteří chlapce a děvčata vybavují pevnějšími zahradnickými rukavicemi. V letošním roce by situaci měly nově usnadnit úklidové balíčky pro školy.
A jak se s tolika třídami pracuje v terénu? „Vytipovali jsme různé lokality Černošic, většinou jde o okolí řeky a cyklostezky. Do nich děti rozdělujeme. Některé vyrážejí na Vráž, menší zůstávají v bližším okolí školy, děti z Komenského pečují o les nad školou. Občas se úklid rozšíří o další prostor, naopak některá místa jsme z bezpečnostních důvodů vyloučili. Překvapila nás třeba nalezená záchodová mísa a matrace,“ popisuje zástupkyně ředitelky, která zároveň oceňuje kvalitní spolupráci se zmiňovanými technickými službami, jež vždy po ukončení akce nasbírané odpadky odvezou do sběrného dvora.
Činnost, která prohlubuje vztahy
Pro školní kolektivy jsou společné aktivity velmi důležité. Děti i učitelé se poznají z jiné stránky než ve školní třídě. Navazují nová přátelství napříč třídami, zažívají situace, jež uvnitř budovy nejsou možné, osvěžují si pravidla silničního provozu a prohlubují své znalosti o přírodě. A to vše v reálném prostředí. „Chtěla bych poděkovat všem, kteří se každým rokem do úklidové akce zapojí. Myslím, že je důležité vést děti tímto směrem a jít jim dobrým příkladem. Oceňuji elán a nasazení mých kolegyň a kolegů, kteří využívají možnost zapojit se i do dalších akcí v přírodě a učí děti pečovat o naše společné místo. Vážím si toho,“ uzavírá Hana Bílová.
Od covidu uklízíme od pátku do neděle
V Zadní Třebani zbavují přírodu odpadků už od roku 2014, kdy projekt Ukliďme Česko ještě nefungoval. Pravidelná očista přírody jim vydržela. Kdo má čas, uklízí dokonce každý týden. A domácí v tom nejsou sami, jezdí i přespolní. Více prozradila organizátorka nejen podzimní akce a místostarostka obce Petra Frýdlová.
Koho napadlo začít hromadně uklízet?
Byly jsme tehdy parta mladých maminek s dětmi a začaly jsme uklízeli na Den Země. Pojaly jsme to tak, že zabavíme děti a zároveň pomůžeme přírodě, našemu okolí. Tuto příjemnou akci jsme si pak zopakovaly ještě několikrát. V roce 2017 se Zadotřebaňští připojili k Ukliďme Česko pod záštitou bývalého starosty Všeradic Bohumila Stibala. Za odměnu se dobrovolníci svezli vypraveným historickým motoráčkem a dostali svačinu: pivo a klobásu. To byla opravdu velká úklidová akce!
Naše obec se samostatně přidala v roce 2019 a s jednou covidovou přestávkou se uklízí pravidelně každý rok.
Jak to u vás funguje s uklízecími prostředky?
V obci máme zřízen takzvaný pytlomat. Lidé si odebírají pomůcky, které nám organizace Ukliďme Česko vždy s předstihem zašle, rukavice, pytle… Všeho je dostatek.
Kde vaše okolí prokouklo?
Uklízíme okolo řeky, potoka, nádraží, ke hřbitovu, remízky směrem k Řevnicím a tak dále. Místa jsou většinou stejná. Odpad se na nich objevuje znovu a znovu.
Uklízíte jen dvakrát do roka? Nebo častěji?
Od covidové doby od pátku do neděle. Dobrovolníci si vezmou pomůcky a jdou sbírat tehdy, když mají čas. Nasbíraný odpad pak nechávají na domluvených místech: u sběrných míst v obci, odkud je hned následující pracovní den odvezou naši pracovníci.
Stmeluje tato akce sousedy? A přicházejí i přespolní?
Ano. K místním obyvatelům se přidávají ti z okolních obcí, například z Litně. Jezdí k nám pravidelně lokálkou nebo autem, aby nastoupili na spoj do Prahy či Berouna. a není jim lhostejné, jak to kolem nádraží vypadá. Kolikrát se skutečně podivujeme, co všechno jsou lidé schopni na tomto místě zanechat: záchodovou místu, pneumatiky, oblečení, boty, hrnce, kola a podobně.
Zapojují se také Hlásnotřebaňští, i když letos na jaře se sami stali organizátory. A velmi milým překvapením byli zaměstnanci čokoládovny Nestlé. Dorazili vlakem z Prahy a přišli si pro pomůcky na úřad, že prý mají Třebaň rádi a jdou ji uklízet.
Takže cítíte, že tyto akce mají smysl?
Rozhodně. My trochu pomůžeme přírodě a ona nám to pak stokrát vrátí.
Přidejte se i vy! Na podzim, na jaře, jako organizátor nebo dobrovolník. Podrobnosti najdete na webu uklidmecesko.cz.
Přibližná délka rozkladu vybraného odpadu v přírodě
- Ohryzek 14 dní
- Toaletní papír 1 měsíc
- Papír 4 měsíce
- Pomeranč 1 rok
- Bavlněná ponožka 1,5 roku
- Nedopalek 15 let
- Plechovka 15 let
- Igelitový sáček 25 let
- Žvýkačka 50 let
- Alobal 100 let
- TetraPak 100 let
- Plenky 250 let
- Petlahev 450 let
- Sklo přes 1 000 let
- Polystyren nikdy
Ukliďme Zadní Třebaň
Kdy: 20. 9. od 9 hodin
Sraz: pytlomat v ulici Lipová 295, blízko prodejny Coop
Uklízí se: okolí Zadní Třebaně kolem Berounky, kolem nádraží a lokální trati Lochovice – Zadní Třebaň + trati Praha–Beroun
Ukliďme Řevnice
Kdy: 20. 9. v 9:00
Sraz: náměstí u kašny (zde se rozdělí úkoly)
Uklízí se: na území města, v okrajových částech směrem k Brdům a podél řeky