MOŘINKA – Pěší výlet z Mořinky na Karlštejn nás tentokrát znovu zavede do přírody. Nenáročná procházka po polních a lesních cestách měří osm kilometrů, dá se absolvovat i v zimě a ještě skrývá dvě zajímavosti.
Vede po červené turistické značce a je součástí trasy E10 Svatojakubská stezka – Všerubská, která začíná v Praze a prochází přes Karlštejn, Příbram, Klatovy a Všeruby až do německého Regensburgu.
Kaplička svatého Pauluse
Začneme v Mořince. Z údolí Berounky se sem dá dojet autobusem, ten zastavuje přímo na návsi. Zdatnější chodci ovšem mohou vyrazit rovnou pěšky, z Letů jsou to na Mořinku pouhé tři kilometry.
Ještě než vyjdeme z Mořinky, chvilku se pokocháme pěknou kapličkou svatého Pauluse. Stojí na návsi už od poslední třetiny 19. století, má čtvercový půdorys a zvoncovou stříšku nahoře se zvoničkou a s křížem. Od roku 1958 je památkově chráněná. Za ní se nachází dětské hřiště, jež s dětmi využijete spíše v teplejším počasí.
Pak už se vydáme po červené turistické značce ven z obce po místní silnici. Po čtyřech stech metrech se napojuje na větší komunikaci vedoucí na Mořinu. Tuto silnici přejdeme a kolem křížku a závory se pustíme polní cestou dál. Mimochodem podél cesty vzniká krásná ovocná alej. Vysazují ji zastupitelé Mořinky ve spolupráci s místními obyvateli.
Polní cestou na Karlštejn
Alejí a potom polní cestou půjdeme další kilometr a půl, až dorazíme na silnici, kterou zase jen přejdeme a pokračujeme cestou podél lesa dalších čtyři sta metrů. Pak se dáme vlevo a pod vrchem Haknová dojdeme po 1,3 kilometru do Karlštejna.
Tady je rozcestník turistických tras. Budeme pokračovat po červené značce směrem k hradu (trasa se nazývá Stezka Vojty Náprstka podle prvního předsedy Klubu českých turistů), mineme Muzeum voskových figurín a dojdeme až k hradní bráně. Pokud zbude dostatek času, doporučujeme návštěvu hradu, od 6. ledna už je otevřen pro veřejnost. Jinak sejdeme od hradní brány z kopce lesní pěšinou až na silnici vedoucí z Karlštejna na Mořinu. Nemusíte se obávat, provoz je tu minimální, jezdí sem pouze hosté okolních restaurací a penzionu. A to už jsme pouze tři sta metrů od druhé zajímavosti této vycházky, k níž stále vede červená značka.
Dub Sedmi bratří
To nejlepší nás čeká nakonec: mohutný památný dub Sedmi bratří (bývá označován také jako dub U Dvou bratří). Tento dub letní je starý asi 350 let, na výšku měří 17 metrů, v koruně 12 metrů, na obvodu kolem pěti metrů. Asi v metrové výšce má rozdvojený kmen a možná právě proto se mu říká U Dvou bratří, jiný význam tohoto jména není známý.
Patří mezi nejstarší a nejmohutnější duby v našem kraji, možná je vůbec největší v Českém krasu. Jde o starý hraniční strom, dříve označující panství. Je opředen mnoha pověstmi. V jedné z nich vystupuje sedm bratrů loupežníků, kteří si pod dubem dělili ukradenou kořist. Odtud asi pochází jeho lidové pojmenování. Od roku 1976 je veden jako památný strom. Podle odborníků je bohužel napaden dřevokaznými houbami a je již na sklonku svého života. Máme tedy jedinečnou možnost vidět ho ještě v celé kráse.
Zde náš výlet končí. Zbývá jen dojít na nádraží v Karlštejně, které je vzdáleno tři kilometry, cestou k němu musíte projít Karlštejnem. Nebo můžete zavítat zpět na Mořinku.
Lucie Hochmalová