ŠTĚCHOVICE – Hurá do přírody! Podzim hraje všemi barvami a Naučná stezka Svatojánské proudy je opravdu kouzelným místem, kde můžete načerpat tolik potřebnou energii.
K řece Vltavě do Štěchovic je to od nás jen dvacet pět kilometrů. A přece je to úplně jiná řeka než naše Berounka, alespoň v úseku mezi přehradami Štěchovice a Slapy. Právě tady se skrývá devět kilometrů dlouhá Naučná stezka Svatojánské proudy. Vede ze Štěchovic do Třebenic po zelené a modré turistické značce a můžete vyjít na obou stranách. Zpátky se vrátíte buď pěšky, nebo se svezete autobusem z jedné obce do druhé.
Než vznikly přehrady
Dnes vede naučná stezka po pěšině mezi skalami nad vodou Štěchovické přehrady. Jak ale tato místa vypadala ještě před devadesáti lety, než slavná betonová vodní díla změnila původní krajinu?
Vltava tu dříve byla hodně divoká, plná peřejí, zákrut a skalisek. Přesto sloužila pro přepravu dřeva, kamene či soli z Německa a ze Šumavy do Prahy. Nákladní lodě a voraři, kteří tudy jezdili, měli z vodních proudů a úzké řeky obavy. Často se stávalo, že lodě narazily na skálu a jejich posádka zahynula. O splavnění řeky se zasloužil císař Ferdinand v roce 1643, což dodnes připomíná barokní Ferdinandův sloup.
V roce 1722 byla vedle sloupu postavena ještě socha sv. Jana Nepomuckého, patrona plavců, na památku utonulých vorařů. A proudům se začalo říkat Svatojánské. Mimochodem obě sochařské památky dnes spatříme nedaleko budovy elektrárny na začátku Štěchovické přehrady. Tu vybudovali v letech 1937 až 1945 a z divoké řeky zbyla jenom malá, horní část peřejí, kterou o pár let později zatopila ještě přehrada Slapská (1949 až 1954).
Naučná stezka
U Svatojánských proudů vznikla vůbec první pěší turistická trasa Klubu českých turistů, když 11. května 1889 „označovací družstvo“ spojilo Štěchovice a Svatojánské proudy červenou značkou. Po turistech si řeku oblíbili také trampové, kteří si zde mezi dvěma světovými válkami vytvořili mnoho osad.
Naučná stezka má celkem 15 zastavení. Dobrodružný je úsek pod Bílou skálou, kde půjdete po chodníku vysoko nad vodou a budete procházet dvěma tunely nebo po lávce. Připomínkou trampingu a vodáků je pak osada Ztracenka (dříve Údolí ztracené naděje), která je nejstarším kempem v republice, založeným už před první světovou válkou. Původně byla osada hned u břehu vltavského zákrutu, ale kvůli výstavbě přehrady se musela přemístit výše.
Stezka je plná interaktivních prvků. Je na ní několik odpočívadel a naučné cedule informují i pomocí QR kódů, kde si můžete prohlédnout mnoho fotografií nebo poslechnout trampské písně.
Dnešní krajina sice vypadá úplně jinak, ale krása přírodních výtvorů nezmizela. Ze stezky vedoucí podél přehrady jsou překrásné výhledy na řeku, skály i barevné stromy. Na několika místech na levém břehu Vltavy je chodníček hodně úzký a vyžaduje obratnost, proto se sem vypravte spíše se staršími dětmi a bez kol nebo kočárků. Ideální to není ani v deštivém počasí, mokré cesty mohou být nebezpečné.
Jinak jsou ale Svatojánské proudy velmi zajímavé a v současné době tu skvěle zrelaxujete.
Informace o naučné stezce
- Celková délka: 9 kilometrů (jeden směr)
- Trasa: Štěchovice–Třebenice
- Počet informačních tabulí: 15
- Terén: rovina i mírné kopce
- Typ stezky: pro pěší
Lucie Hochmalová