Vydejte se za lidovými stavbami a obyčeji do Kouřimi

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Prázdniny ve Středočeském kraji si nově můžete obohatit o výlet za poznáním historie a způsobu života minulých generací na českém venkově do Muzea lidových staveb v Kouřimi.

To se rozrostlo o další stavební památky a dočkalo se celkové modernizace technického zázemí a infrastruktury.

„Základem bylo, že se po letech podařilo vyřešit spor s majiteli pozemků, kteří získali podstatnou část areálu skanzenu v restituci. Díky tomu jsme mohli začít s realizací plánu na jeho dostavbu. První etapa stála 68 milionů korun, z čehož 37 milionů pokryla dotace z ROP Střední Čechy a zbytek zaplatil kraj. Nebyl to vůbec jednoduchý projekt, a tak jsem rád, že se přes všechny peripetie podařil uskutečnit a věřím, že si návštěvníci novou podobu skanzenu užijí,“ poznamenal hejtman Miloš Petera, který se spolu s dalšími představiteli Středočeského kraje.

Pro návštěvníky všech věkových kategorií byl v sobotu připraven bohatý průvodní program včetně komentované prohlídky, ukázek řemesel či výuky ve školní třídě statku z Týřovic. Dobový ráz skanzenu dobarvilo hudební vystoupení folklorního souboru Lipka, jehož součástí byla výuka tance pro děti.

Muzeum lidových staveb v Kouřimi je jediným nadregionálně zaměřeným skanzenem v České republice, který shromažďuje stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech, a nabízí tak přímé srovnání různých regionálních typů lidové architektury z období od 17. do 19. století. Nachází se zde zatím čtrnáct větších obytných a hospodářských objektů, které doplňuje několik drobnějších památek. Muzeum je celoročně dějištěm mnoha národopisných a dalších doprovodných programů.

Skanzen je otevřený od úterý do neděle, v srpnu od 10 do 18 hodin, v září se zavírá o hodinu dříve. V říjnu bude přístupný od pátku do neděle mezi 10. a 16. hodinou. Více informací najdete na www.skanzenkourim.cz.