Tip na výlet: Vydejte se za skleněnými skvosty

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Ve sklářské huti František v Sázavě začala unikátní výstava soudobého autorského skla. Jde o jednu z největších výstav rozsahem i zastoupením umělců z více než dvaceti zemí.

Vystaveno je okolo 200 děl, které vznikaly pod rukama špiček světové umělecké sklářské tvorby na XII. Mezinárodním sklářském sympoziu, jež se konalo v loňském roce v Novém Boru. Objekty, instalace a konceptuální projekty opěvující magickou krásu skla ve všech jeho podobách. Technologické experimenty prezentují nové postupy v autorské volné tvorbě s přesahem do průmyslového designu.

Výstava EX – IGS v prostorách Centra sklářského umění v Sázavě propojí stálou expozici sbírky IGS z let 1982 – 2006 s díly vzniklými na IGS 2015. Naskýtá se přirozená konfrontace tvorby vybraných autorů v čase. Toto propojení stálé expozice s novou instalací bude jedinečnou ukázkou vývoje procesu tvorby a výtvarného pojetí současného skla.

Výstava se záštitou hejtmana Středočeského kraje odstartovala ve středu 30. března. Osobně se jí zúčastnil radní pro oblast kultury a památkovou péči Zdeněk Štefek, který poznamenal: „Jsem tu podruhé a musím říci, že jsem rád, že výstava dostala záštitu hejtmana i že jsme akci podpořili finančně, protože toto místo je netradiční a zajímavé, má velký potenciál, velkou budoucnost a přitom má i vlastní historické kořeny. Chtěl bych huti popřát další úspěšnou sezonu a spokojené návštěvníky.“

(lib)