Pražská MHD letos slaví 140 let

Foto: Petr Hejna, archiv DPP
Foto: Petr Hejna, archiv DPP

Dopravní podnik hlavního města Prahy přichystal u příležitosti svého 140. jubilea mnoho akcí, například tematické výstavy, přednášky či soutěže. Pomyslnou třešničkou na dortu je otevření nového úseku metra V.A na Letiště Václava Havla v pondělí 6. dubna.

Historie pražské dopravy začala 23. září 1875, kdy  od staveniště Národního divadla slavnostně vyjelo osm ozdobených vozů s prvními cestujícími. Program spojený s oslavami začal již v březnu a bude pokračovat až do konce roku.

Důležitým mezníkem, který se zapíše do historie dopravy v hlavním městě, je otevření čtyř nových stanic metra V.A, které je plánováno na 6. dubna 2015 od 15:00. Nový úsek přispěje ke zrychlejí dopravy na letiště a zpět.

Již 16. dubna se můžete těšit na další akci s názvem Nalaďte se v metru, která se ponese v hudebním duchu a zpestří vám cestování. Vestibuly stanic Hlavní nádraží, Florenc, Muzeum, Můstek A a Nádraží Veleslavín obsadí studenti Konzervatoře Jaroslava Ježka. Hradčanská bude patřit umělcům, kteří jsou mimo jiné součástí projektu J-VIBES. Jedná se o kombinaci elektronické hudby (DJ) s hudebním nástrojem či zpěvákem nebo zpěvačkou. Na Můstku B a Vltavské vystoupí účinkující, kteří projevili o účast zájem nebo spolupracovali již na minulých ročnících.

Na stránkách www.mhd140.cz, věnovaných výročí, se dozvíte podrobnosti  o akcích, ale také se seznámíte například s dopraváckým regionálním slangem.

(lh, red)