Tento oblíbený zlatý mok vařený z chmele, sladu, kvasnic a vody přijde hlavně v horkém létě k chuti. A chutí mohou mít piva i u nás nepočítaně.
Pryč jsou doby, kdy v nabídce restaurací bylo jen 10° nebo 12° pivo. Podobně tomu bylo přece i u vína, kde se rozlišovalo jen bílé a červené.
Podle tvrzení expertů se prý Češi začali více zajímat o kvalitu piva a ocení, když mají z čeho vybírat. Na trhu je spousta výjimečných značek, jen je třeba je objevit. Například pšeničné nebo kukuřičné pivo jsme dříve mohli ochutnat jen v německých či rakouských pivnicích. Letos v létě se pšeničné vařilo i v Letech.
V nabídce malých pivovarů, jež mohou rychleji reagovat na chutě zákazníků a vařit různé speciály, které si jejich spotřebitelé vyžádají, se objevují kromě stále nejoblíbenějších klasických piv plzeňského typu i piva různě ochucená, s ovocnou vůní, nebo naopak zauzená, karamelizovaná, bezinková…
Nabídku malých pivovarů lze prozkoumat buď tak, že se vydáte, nejlépe na kole, na výlety po okolních pivovarech (ve středních Čechách jich je kolem dvacítky), nebo přijmete pozvání na některé pivní slavnosti, jež právě malé pivovary často v létě pořádají. Slavnosti mohou mít různé náplně. Jsou provázeny sportovními výkony, jako je koulení pivních sudů a pití tupláku na čas, nebo se nesou v ryze kulturní atmosféře, kdy k dobrému jídlu a pivu patří i kvalitní hudba.
Jeden z nejbližších pivních svátků se v těchto dnech připravuje i v Letech.
Ponese název Letovské chmelení a proběhne v sobotu 10. září na návsi i v pivovaru. Své pivo tam nabídnou kromě místního MMX i Poddžbánský pivovar, Pivovar U Bezoušků a Pivovar Antoš Slaný. Určitě si nenechte tento první ročník pivních slavností na Berounce ujít. Více o nich se dočtete na těchto stránkách v následujících dnech, anebo v minulý týden vyšlém DOBNET Zpravodaji
Barbora Tesařová