Letošní zima zvedla náklady na údržbu silnic

Ilustrační foto: archiv
Ilustrační foto: archiv

Víc než 220 milionů korun zaplatili silničáři v posledních třech měsících za odklízení sněhu a ledu z krajských silnic ve Středočeském kraji. To je víc, než za celou minulou zimu.

Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje musí zajistit sjízdnost celkem 2 389 kilometrů silnic druhé třídy a 5 966 kilometrů silnic třetí třídy. Je to nejvíc ze všech krajů v republice.

V listopadu a prosinci činily náklady na zimní údržbu zhruba 68 milionů korun, v lednu vystoupaly na dalších 150 milionů korun. „Letošní tuhá zima je podle meteorologů nejchladnější za posledních 77 let. Proto děkuji všem, kteří se podíleli na boji se sněhem a ledem, za jejich nasazení. Vím, že to není jednoduchá práce a oceňuji, že jste ji zvládli. Silnice jsem projížděl o víkendech a osobně jsem se přesvědčil, že byly sjízdné. Děkuji vám za to,“ ocenil práci cestmistrů v úvodu jednání radní pro dopravu Petrtýl.

V předchozích 17 letech se průměrné náklady pohybovaly za celé zimní období okolo 326 milionů korun. Vloni, kdy byla zima mírná, zaplatil kraj pouhých 209 milionů korun. „Letos nám stoupla také spotřeba posypového materiálu. Dosud jsme na udržení sjízdnosti silnic použili zhruba 40 tisíc tun inertního materiálu a víc než 60 tisíc tun chemického posypu,“ doplnil Zdeněk Dvořák, ředitel Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje.

Radní Petrtýl také uvedl, že aktuálně Středočeský kraj připravuje plán oprav po zimě. „Z něj vzejde přesnější částka, kterou budeme potřebovat na jednotlivé práce. Zatím máme na opravy silnic po zimě vyčleněno asi 300 milionů korun. A navíc máme příslib dalších 120 milionů korun, které bychom mohli získat z rezervy kraje. Chceme se ale také zaměřit na opravy mostů. Ve špatném stavu jich je 444, ve velmi špatném stavu 108 a v havarijním 18. Jejich rekonstrukce je jedním z našich hlavních úkolů.