Kotlíkové dotace Středočeského kraje prověří audit

Ilustrační foto: KÚSK

Přípravu projektu a příjem žádostí o dotace na výměnu kotlů na tuhá paliva prověří procesní a personální audit. Kvůli stížnosti žadatelů o něj požádala středočeská hejtmanka.

Na její žádost ho zadá ředitelka Krajského úřadu Středočeského kraje Kateřina Černá.

Krajský úřad Středočeského kraje přijímal žádosti na tzv. kotlíkové dotace ve čtvrtek 20. dubna od osmi hodin. Lidé kvůli nim čekali před budovou úřadu v Praze 5 už od úterního rána.

„Považuji za nutné zadat procesní a personální audit. Těší mě velký zájem o dotace a tím i zájem o zlepšení životního prostředí ve středních Čechách. Ještě jednou se lidem, kteří čekali dlouhé hodiny u úřadu v zimě, omlouvám. Osobně pohlídám, aby se už příště příjem uskutečnil jinou formou,“ řekla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová a dodala, že pokud došlo k pochybení, měli by nést důsledky úředníci a pověření radní, kteří by měli vyvodit politickou odpovědnost.

Krajský úřad zaevidoval 1219 žádostí o dotaci na výměnu starších kotlů na tuhá paliva za modernější ekologické. Kvůli stížnostem žadatelů požádal Krajský úřad Středočeského kraje Policii ČR, aby dění před budovou hejtmanství prověřila. Ředitelka úřadu nařídí audit celého procesu: „Zadávám detailní kontrolu tzv. kotlíkových dotací. Zajímám se o přesný postup úkonů, které byly činěny, kdo a jak tyto činnosti zajišťoval a zároveň žádám o návrh možného řešení při další výzvě,“ vysvětlila své rozhodnutí ředitelka Krajského úřadu Kateřina Černá.

Středočeští zastupitelé schválili vyhlášení druhého kola tzv. kotlíkových dotací 7. března. Na nákup kotlů na biomasu nebo tepelná čerpadla bylo vyčleněno skoro 52 milionů korun. Výzvu vedení Středočeského kraje zatím zrušit neplánuje.

(red)