Emoce kolem transformace poštovní sítě jsou přemrštěné

Emoce kolem transformace poštovní sítě jsou přemrštěnéK situaci se vyjadřuje ředitel odboru komunikace České pošty Mgr. Ivo Mravinac.

„Dá se říci, že systém ČP by se měl co do organizace a počtu pošt přiblížit rakouskému vzoru.“ To je ve stručnosti obsah vzkazu Mgr. Iva Mravinace obcím.

„Emoce, které vznikly kolem transformace poštovní sítě, jsou podle mě přemrštěné. Česká pošta pobočky neruší, protože v daném místě zůstává poštovní obsluha, jen v jiné formě. Služby, na které byli klienti nerentabilních poboček zvyklí, zůstanou zachovány, změní se jen jejich provozovatel. Do budoucna bychom měli fungovat na bázi takzvaných franšíz, jimiž nahradíme vlastní pobočky. Podívejte se do Rakouska. To má stejný počet obyvatel jako ČR. Přitom rakouská pošta čítá na 400 poboček. Vše ostatní jsou franšízy. Ve srovnání s našimi 3 238 provozovnami!“

Ivo Mravinac dále dodává, že obavy, které vzbudila vyhláška Českého telekomunikačního úřadu o dostupnosti poštovních služeb nejsou na místě. (Pozn. red.: Tato vyhláška zvyšuje maximální dojezdovou vzdálenost k poště z 2,6 km na 10 km.) „Problém je v tom, že naše poštovní síť se neměnila zhruba 150 let, zatímco migrace obyvatel byla za poslední léta značná. Dnes máme pobočky v místech, kde žije 300 obyvatel, zatímco v příměstských částech s tisícem obyvatel pošta chybí.“ (bt)