Kurzy první pomoci pro veřejnost zdarma pokračují

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Úspěšný projekt kurzů poskytování první pomoci s názvem Učte se od profesionálů! bude díky velkému zájmu a ohlasu na loňský ročník pokračovat i letos. Kraj uvítá aktivní zapojení i menších měst a obcí.

Slavnostní zahájení druhé etapy oblíbeného výukového programu proběhlo včera 23. listopadu. Nad akcí opět převzal záštitu hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. „Rychle a kvalitně poskytnout první pomoc člověku v nouzi by měl umět každý z nás. Nevíme nikdy, kdy tuto dovednost budeme potřebovat. Proto jsem uvítal iniciativu pracovníků Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje, kteří s touto osvětou před více než rokem začali. Mám radost, že odborného školení se zúčastnila řada našich spoluobčanů a že je o ně i nadále velký zájem,“ zdůvodnil.

Edukační celokrajský projekt Učte se od profesionálů! probíhal od října 2014. V deseti městech Středočeského kraje v něm bylo proškoleno asi 600 obyvatel. Původně měl skončil v květnu 2015. Ale díky velkému úspěchu a zájmu dalších účastníků bude neplánovaně pokračovat dalším cyklem.

„Upřímně, nečekal jsem to, ale po ukončení první etapy mé podřízené přímo bombardovali zájemci emaily s žádostmi a dotazy na pokračování. Je milé vidět, že v dnešní uspěchané době jsou nadšenci, kteří vymění poklidný večer doma za tři hodiny v učebně. Ovšem nabyté znalosti o první pomoci a získání sebedůvěry při řešení krizových situací za to stojí a hodit se mohou opravdu každému,” konstatoval ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

Program školení zůstává stejný – zájemci se seznámí s hlavními zásadami poskytování první pomoci a nabyté znalosti si vyzkouší pod dohledem školitele na cvičném modelu. Záchranáři si navíc zakládají na odlehčeném způsobu výuky, při němž dojde i na vyprávění zážitků z jejich služeb a diskuzi s účastníky kurzu. Každý pak dostane platný certifikát o úspěšném absolvování kurzu a příručku první pomoci „První pomoc do kapsy“, kterou letos středočeská záchranka vydala.

Jedinou změnou, kterou by organizátoři pro druhou etapu uvítali, by byl aktivní přístup malých měst a obcí, které v loňském roce nebyly osloveny. „Na setkáních se starosty, které se postupně konají ve všech šestadvaceti obcích s rozšířenou působností, nabízíme spolu s ředitelem záchranky Martinem Houdkem přítomným, ať se v případě zájmu o uspořádání kurzu ozvou. Stačí sestavit skupinu dvaceti až třiceti zájemců a středočeští záchranáři přijedou a všechny zdarma proškolí,“ doplnil hejtman Miloš Petera.

(red)