V parku zámku Loučeň se nachází evropský unikát – můžete se tu ztrácet a zase nalézat hned v jedenácti labyrintech a bludištích.
Loučeň leží na Nymbursku, uprostřed Svatojiřského lesa, který je největším lesním komplexem ve středních Čechách. A zdejší bloudění láká děti i dospělé. Není divu, labyrinty jsou v historii symbolicky vnímány nejen jako past na zlé duchy, ale také jako forma pouti či meditace. Loučeňská bludiště a labyrinty, které vytvořil světoznámý mistr tohoto umění Angličan Adrian Fisher, byly prý postaveny na místech, jež jsou energeticky příznivá. Nejvíc pozitivní energie údajně proudí v kamenném labyrintu.
Relaxace v bludištích a labyrintech
Největší bludiště je tisové, má rozlohu 1 450 m2 a výšku kolem 180 cm, takže dokáže skrýt i dospělou postavu. O děti se v něm ale bát nemusíte, uvidíte je, když vystoupíte na dřevěné lávky. Nejmenší je prstový labyrint, vytesaný do boku mohutného menhiru. Zabírá jen 0,5 m2 a jednoduše ho zdoláte prstem. Ale než se k němu dostanete, musíte projít kolem hrůzostrašné postavy Minotaura, napůl člověka a napůl býka.
Odpočinete si též u buxusového bludiště, kde se vyřádí děti a vy se v klidu občerstvíte třeba v samoobslužné restauraci Vtipná kaše. S načerpanou energií se pak můžete vydat na průzkum dalších zajímavostí. Například pískovcový labyrint je skvělý pro běhání a řádění dětí. Nachází se v místě, z něhož máte výhled na velkou část anglického parku. Hlavu si procvičíte, až budete procházet písmenkovým labyrintem, zdatnost zase můžete trénovat při prolézání provazového bludiště. Palisádové bludiště ocení všichni, kdo mají rádi skluzavky. Ta zdejší je vhodná i pro dospělé. Novinkou letošního roku je lanové centrum, které využívají dospělí i děti.
Doporučujeme vám také návštěvu romantického barokního zámku s původními interiéry. Prohlídky tu mají s knížetem, kněžnou nebo jejich komorníkem, nadlesním či dokonce s bílou paní. A z těch tematických určitě stojí za zmínku výklad pro děti, vhodný i pro nejmenší od tří let. Zajít sem lze také v noci nebo se můžete zúčastnit čokoprohlídky.
V zámeckém areálu mysleli i na gurmánské zážitky, a tak v něm najdete hned několik druhů občerstvení, od fast foodu až po klasickou restauraci. Dokonce zde nechybí ani příprava piknikových košů, jež si můžete předem objednat a výlet pak zpestřit pohoštěním v trávě. Nicméně i přes širokou nabídku jídel a nápojů vám doporučujeme nechat si místo na výbornou zmrzlinu či pohár, které nabízejí naproti zámku. Určitě si pochutnáte.
Jak do Loučně?
Autem: Přes Prahu pojedete po rychlostní silnici R10 směrem na Mladou Boleslav, vyjedete exitem 27 směr Lipník, Čachovice, Vlkava a budete se řídit hnědými cedulemi s turistickým značením. Od Barrandovského mostu trvá cesta zhruba hodinu. Parkoviště je přímo u zámku za 40 korun s neomezenou dobou parkování.
Hromadnou dopravou: do Nymburka se můžete dopravit vlakem z pražského hlavního nádraží zhruba za hodinu a z Nymburka pak z autobusového nádraží autobusem do Loučně asi za dvacet minut. Cílová zastávka je od zámecké brány vzdálená přibližně 300 metrů.
Kdy a za kolik
Od června do srpna je areál otevřený denně od 9 do 18:30 hodin. V době akce Léto s Robinem Hoodem zaplatí dospělý 150 a dítě do 10 let 120 korun. Rodinné vstupné pro dva dospělé a dva nezletilce činí 520 korun. Děti v kočárku jsou zdarma. Všechny ceny a další informace o akcích najdete na www.zamekloucen.cz.
Speciální akce: Léto s Robinem Hoodem
Tento oblíbený program probíhá během červnových víkendů a svátků a o letních prázdninách, vždy od čtvrtka do neděle. Děti v něm plní různé úkoly a spolu s dospělými obdivují například rytířské turnaje, výcviky dravců či středověké hry.
21. června Den otců, tatínkové mají vstup zdarma.
4. července Narozeniny zámeckých labyrintů – oslava, kde najdou vyžití hlavně děti.
Víte, jaký je rozdíl mezi bludištěm a labyrintem?
Labyrintem vede jediná cesta, v bludišti najdete rozcestí, z něhož ne každá z cest vede k cíli.
(Lucie Hejbalová)