25. poberounský masopust vypukne 1. března

poberounsky masopustV roce 1990 se v Zadní Třebani konala první novodobá oslava masopustu.

Letošní třebaňský »fašaňk« tedy bude výroční, pětadvacátý. Velkolepý rej maškar vypukne jako vždy poslední sobotu v masopustě – ta letos připadá na 1. března.

Program XXV. Poberounského masopustu, který patří mezi největší akce svého druhu v celém Středočeském kraji, začne v 10.00 na zadnotřebaňské návsi zabíjačkou a stylovým staročeským jarmarkem, na kterém budou kromě řemeslných výrobků k dostání preclíky, perníky, koláče, pečené maso, víno, medovina… Děti se budou moci svézt na konících.

Počínaje 10.00 se na improvizovaném jevišti v podobě valníku postupně představí:

staropražská kapela Třehusk

kejklíř a iluzionista Petr Theimer

dětská lidová muzika Notičky

dětský taneční soubor Klíček

taneční skupina Proměny

řevničtí ochotníci s tradiční masopustní fraškou

Nakonec bude symbolicky pochován Masopust a oceněny nejoriginálnější masopustní převleky. K účasti jsou zváni všichni – místní i přespolní.

Poté se vydá Zadní Třebaní průvod maškar v čele s kapelou a kvartetem »hlavních« postav: medvědem a medvědářem, policajtem i Masopustem-Bakchem. Všichni budou ochutnávat dobroty – jedlé i tekuté – které pro ně připraví místní hospodyňky a hospodáři. Loni průvod pohostilo přesně 34 domácností – podaří se letos tento rekord překonat…? Tři vítězové neformální soutěže o nejlepší koblihu, šišku či jiné masopustní občerstvení budou jako každoročně oceněni. Bezprostředně po skončení průvodu, tedy přibližně od 18.00-18.30, se ještě bude konat sousedské posezení s kapelou Třehusk ve Společenském domě.

Masopustní oslavy uzavře v neděli 2. března 2014 od 14.00 ve Společenském domě v Zadní Třebani DĚTSKÝ KARNEVAL.

Pro děti budou připraveny hry, soutěže, volba nejhezčí masky i kolo štěstí. Soubor AC OLYMPIA předvede ukázky aerobiku, vyhlášeni budou vítězové vánoční kreslířské soutěže. Zahraje staropražská kapela Třehusk.

(mf)