Za sportem do Sokola

Za sportem do SokolaPod pojmem prázdniny si každý z nás představí jinou aktivitu nebo rekreaci.

Někdo si rád odpočine u moře nebo jen u rybníka tak, že „chytá bronz“, čte si nebo jinak setrvává převážně ve statické poloze, jiný se takovému typu dovolené vyhýbá jako čert kříži. Jezdí na kole po kopcích, pádluje na řece nebo se jinak aktivně unavuje a vyplavuje s potem stres, ale i endorfiny. Po dovolené pak směřuje do tělocvičen nebo na venkovní hřiště zahrát si nohejbal nebo fotbálek. Ve většině případů jsou tato sportoviště provozována pod hlavičkou Sokola.==

Pro mnohé z vás, kteří se rádi hýbou, hrají volejbal, tenis nebo badminton nebo děti vodí na kroužek všestrannosti, kde poznávají kromě míče také nějaké to nářadí v tělocvičně, jako jsou kruhy, koza nebo můstek, je pojem Sokol celkem běžnou součástí života, někdy i životního stylu.

V srpnovém čísle zpravodaje jsme zjišťovali, co nabízí místní sokolské jednoty či přímo jejich oddíly pro děti i dospělé od nového školního roku. A není toho málo. Také jsme s jejich zástupci diskutovali o tom, jak přilákat další nadšené trenéry, kteří by se věnovali dětem. A jak přilákat děti samotné, aby daly přednost pohybu před počítačem, aby se zapálily pro aktivitu, která je zpevní jak fyzicky, tak i morálně. Čím dříve se zapojí do cvičení, tím správněji – čím dříve je rodiče přivedou do tělocvičny, tím větší budou mít jistotu, že ve škole při tělocviku předvedou ukázkový kotoul nebo stojku. A to věřte, že děti ještě na druhém stupni základní školy nejen s těmito cviky mívají velký problém.

A protože jsme při našich diskusích na téma cvičení a Sokol nezabrousili jen k dětem, ale také k otázkám ekonomickým, organizačním a jinak zajímavým, určitě se začtěte. Třeba i na pláži u moře nebo rybníka!

Barbora Tesařová