Za čerstvým vzduchem na Studený vrch

Foto: Lucie Hochmalová

BRDY – Současná doba nepřeje setkávání a trávení času uvnitř budov. Proto vás dnes zveme na pěší túru do lesa, na níž můžete být třeba i sami, okysličíte mozek a zlepšíte fyzičku.

Vydejte se s námi na rozhlednu Studený vrch. Půvabná věž uprostřed brdských lesů je dobře ukrytá, přestože stojí na kopci Studený vrch ve výšce 660 metrů nad mořem. Tento kopec je nejvyšším místem brdských Hřebenů. Ať už k věži půjdete z kterékoliv strany, objeví se před vámi až na poslední chvíli – je totiž ze všech stran obklopena vysokými stromy.

Zdola od věže tedy žádný výhled není, ale když vystoupáte na ochoz rozhledny, krajina se rozvine pod vámi.

Výhled za 81 schodů
Už cesta nahoru je trochu dobrodružná. Je třeba zdolat 81 dřevěných schodů uvnitř věže, které jsou ale občas tak příkré, že spíše připomínají žebřík. Pokud máte strach z výšek, výstup vám příliš nedoporučuji. Na druhou stranu, když svůj strach překonáte, odměna v podobě krásného výhledu vás nemine, zvlášť směrem na severovýchod. Zorientovat se můžete podle směrové cedule, instalované na vyhlídkovém ochozu.

Za slunečného počasí uvidíte třeba nedaleký hrad Karlštejn, kopec Velíz v Křivoklátských lesích nebo hrad Bezděz, na obzoru pak nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec s televizním vysílačem a rozhlednou, České středohoří s Milešovkou, Ještěd, horu Říp a také vrcholky Krkonoš nebo Šumavy. Výhledy jsou skutečně půvabné.

Historie rozhledny
Nádherná kamenná věž stojí na Studeném vrchu neboli Babě od roku 1942. Dříve tu stávala dřevěná rozhledna z 20. let 20. století, obě sloužily jako měřické věže. Tu současnou nechala postavit protektorátní vláda za nacistické okupace v letech 1940–1942. Po válce až do roku 1990 byla rozhledna majetkem armády, pak mnoho let chátrala, než si ji vzalo do správy Sdružení za ekologický rozvoj krajiny. Opravilo ji a od roku 2004 zpřístupnilo turistům. Většinou je otevřeno o víkendech během léta.

Věž měří 17,5 metru, má šest pater a sklep (tady je stále umístěn měřicí kříž) a na její stavbu použili pískovec z místních zdrojů. Půdorys věže připomíná sedmicípou hvězdu.

Zajímavé je, že věž nestojí na nejvyšším místě kopce, to je totiž kousek jihovýchodním směrem. A jak přišel kopec Studený vrch ke svému názvu? Prý podle studeného větru, který tu často vane…

Praktické informace

  • Letos je rozhledna otevřena až do 25. října vždy o sobotách a nedělích v době od 10 do 15 hodin.
  • Během otevření funguje v přízemí stánek s občerstvením a informačními materiály. Většinou venku také hoří oheň, takže si s sebou můžete vzít něco dobrého k opečení.
  • Vstupné nahoru je dobrovolné.
  • Uvnitř věže jsou vystaveny rekvizity a obrazy s trampskou a turistickou tematikou.
  • Aktuální informace i otevírací dobu najdete www.rozhlednastudenyvrch.estranky.cz.

Jak se sem dostat?

  • Na Studený vrch vede několik cest.
  • Nejkratší cesta je z autobusové zastávky Na Hradci v Dobříši, po červené značce jsou to k rozhledně jen dva kilometry.
  • Trochu delší cesta (3,5 kilometru) vede z Malého Chlumce, půjdete nejdříve po zelené a u zastávky Na Hradci v Dobříši se napojíte na červenou. A když vyrazíte až v Hostomicích, můžete si udělat buď sedmikilometrovou procházku po zelené a červené, nebo jít po žluté a červené.
  • Náročnější výlet, ideální pro cyklisty, kteří mají rádi horské jízdy, můžete začít v Řevnicích nebo Dobřichovicích, cesta vede přes Skalku a Stožec po červené hřebenové cestě. Trasa z Řevnic měří 22 kilometrů.

Lucie Hochmalová