Nové vedení kraje je na spadnutí

Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová ve své funkci po čtyřech letech končí. Foto: KÚSK

Středočeští zastupitelé dnes zvolí nové krajské vedení. Na hejtmanku je navržena Petra Pecková z hnutí Starostové a nezávislí, vítěze v krajských volbách. Nahradí Jaroslavu Pokornou Jermanovou.
STAN se domluvili na koalici s ODS, Piráty a Spojenci pro Středočeský kraj, které tvoří TOP 09, Hlas a Zelení. ANO v čele s dosavadní hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou přejde do opozice.

Nová koalice bude mít 50 z 65 hlasů v zastupitelstvu, ANO s 15 hlasy bude jedinou opoziční stranou. Ve středních Čechách dosud vládla koalice ANO a ČSSD podporovaná komunisty. ČSSD a KSČM se do nového zastupitelstva nedostaly.

Na programu ustavujícího jednání se budou volit také náměstci hejtmanky a další členové krajské rady a určení statutárního zástupce hejtmanky. Kromě jiného se musí ustanovit také výbory. V této souvislosti se v minulých dnech probírala nominace Pokorné Jermanové do čela kontrolního výboru. Tato placená funkce podle nepsaných dohod náleží opozici. Zástupci budoucí koalice ale prohlásili, že Jermanová nemusí být zvolena. Ta nakonec sama oznámila, že na předsedkyni výboru nebude kandidovat, a ANO místo ní navrhlo dosavadního radního pro zdravotnictví Roberta Bezděka.

(red)