Kostičkuje vám v televizi obraz?

Kostičkuje vám v televizi obrazNa otázky odpovídá specialista na TV příjem Pavel Rozum. Je večer, čas večeře, venku hromady sněhu, teplota hluboko pod bodem mrazu. Na dveře naší kanceláře zvoní s přesností švýcarských hodinek specialista na televize, televizní antény a televizní příjem vůbec, pan Pavel Rozum ze Všenor. Přichází přímo ze „střechy“, v pracovním oblečení. Své práci Pavel Rozum nejen rozumí a vykonává ji již více než deset let, ale považuje ji zároveň za svého koníčka.
Při své práci se setkáváte téměř stále se zákazníky z řad běžných lidí, kteří si chtějí doma zapnout televizi. Jak vnímají proces digitalizace?

Názory se různí. Zpravidla si postěžují, a to na všechno, na český stát, že je vlastně k digitalizaci nutí. Dle mého názoru mohly čtyry české analogové programy ještě nějaký čas zůstat a postupně se měla spouštět technologie DVB-T. Přechod by byl plynulejší.

Mnoho zákazníků mělo v době přechodu na digitální vysílání ještě starou televizi, která neuměla DVB-T přijmout. Řešením je zakoupení externího set-top-boxu. Je to ideální řešení?

Odhaduji, že 70 až 80 % ze zákazníků, kteří se na mě obrátili v souvislosti s přechodem na digitální vysílání, si raději zakoupilo novou televizi. Je pravda, že takový základní model vychází na pět až deset tisíc, ale lidé si raději než set-top-box koupí televizi novou, placatou. A to také z důvodu, že se jim televize lépe ovládá, mají jeden dálkový ovladač. Pokud si zakoupí externí set-top-box, s ovládáním to už není zdaleka takový komfort, lidé mají dvě dálková ovládání a často nevědí, co zmáčknout. Potom volají, abych jim přijel televizi znovu nastavit.

Je rozdíl v kvalitě signálu, porovnáte-li novou televizi s integrovaným DVB-T přijímačem a externí set-top-box?

Kvalita je stejná, takto to nelze porovnat. Signál je také stejný, rozdíl je pouze ve způsobu ovládání. Občas se stává, že přijímač DVB-T, ať už uvnitř televize, nebo jako set-top-box u televize, má horší citlivost. Proto je lepší nakupovat tyto výrobky pokud možno prověřené montážními firmami. V supermarketech lze dnes takovou techniku zakoupit velmi levně, ale mimo problémů s citlivostí se může stát, že přístroj přestane fungovat těsně po skončení záruky. Tady platí staré známé pravidlo: Levný – dvakrát placený.

Pokud si půjdu koupit novou televizi, na jaké parametry se mám zaměřit?

Každá televize má mnoho parametrů, všechny vyjmenovat nemůžeme. Ale určitě musí mít tuner DVB-T pro příjem pozemního digitálního vysílání a doporučuji také FULL HD rozlišení.

Nebude dnes zakoupená televize například za dva roky zase stará? Nezmění se na vysílačích technologie podobně jako nyní z analogového na digitální vysílání?

DVB-T je technologie poměrně nová, určitě se v dohledných pár letech nic zásadně nezmění. Pravděpodobně budou jednotlivé kanály vysílány v HD kvalitě, proto je nyní vhodné zakoupit TV přijímač FULL HD pro technologii MPEG-4.

Mohu koupit televizi s integrovaným přijímačem pro digitální satelitní vysílání DVB-S?

Ano, jsou takové televize, ale je jich velmi málo. Musí mít dekodér Cryptoworks nebo alespoň CI slot pro dekodér. Ideální je pochopitelně kombinace DVB-T i DVB-S přijímače, opět FULL HD. Vzhledem k tomu, že je ale těchto televizí málo, možná bych dnes raději sáhnul po externím DVB-S přijímači. Kvalita některých integrovaných přijímačů mě příliš neohromila.

Kostičkuje mi obraz, vypadává zvuk. Co mám dělat?

Dříve nás rušily duchy a zrnění, občas byl obraz černobílý, dnes obraz kostičkuje. Ano, souhlasím, duchy se daly přetrvat, ale pokud obraz kostičkuje, tak se zastaví a vypadne zvuk. To je nepříjemné. Na kvalitu příjmu má vliv mnoho faktorů – např. mraky a vítr, o které se vlna rozráží, přijde se zpožděním a problém je na světě. Vadí také mráz, sníh, déšť a dokonce i letadla.

Pokud problém nastane jednou za čas nebo se opakovaně vyskytuje dva dny a potom je několik týdnů klid, považoval bych to za normální stav. Pokud se ale obraz rozpadá třikrát za minutu, je čas volat technika. Je třeba změřit sílu signálu, nasměrovat anténu, zkontrolovat kabely. Musím ale zdůraznit, že servisním zásahem lze problémy částečně eliminovat, ne úplně odstranit.

Výrazně lepší kvalita je právě u satelitního příjmu DVB-S. Pokud zákazník požaduje signál téměř bez výpadků, doporučuji satelit. Zde nastanou výpadky pouze výjimečně, za extrémních povětrnostních podmínek.

Na kolik peněz vyjde servisní zásah?

To záleží na délce práce a spotřebovaném materiálu. Obecně lze říci, že základní diagnostika včetně odstranění drobných závad téměř bez použití materiálu stojí do 1000 Kč.

Stačí mi pokojová anténa, nebo musím vidět přímo na vysílač?

Ze školení víme, že síť DVB-T není v ČR budována pro pokojové antény. Je třeba vždy vnější anténa na střeše. Kupodivu není třeba přímá viditelnost, signál se dokonce lépe šíří odrazy.

Dříve bylo možné nahrávat jeden kanál a sledovat druhý. Proč to dnes nejde?

Dnes je to také možné, ale musíte mít dva zdroje DVB-T signálu. Nelze mít pouze novou televizi a staré video s analogovým tunerem. Řešením je buď zakoupit si dva set-top-boxy, nebo novou televizi s DVB-T tunerem a set-top-box ke staršímu videorekordéru, nebo pořídit také nové video, například s DVD a HDD, které už má DVB-T integrován. Také je možné použít speciální set-top-box se dvěma tunery, ten má ale hodně komplikované ovládání a funkčnost není ideální.

Děkuji za rozhovor.

ptal se Michal Nešpor