Komu roste na zahradě divizna, ten divy zná

Foto: Petra Stehlíková

Bylinky ji přitahovaly odmalička. Právě kvůli nim šla studovat farmacii. Fialkový sirup magistry Dagmar Váňové z Řevnic užíval v době koronavirové karantény i kardinál Dominik Duka.
Jak ses ke sběru bylinek dostala?
Měla jsem je ráda už jako malá holka. Bydleli jsme s rodiči v Řevnicích a měli jsme nájemníky. Právě s paní Svobodovou jsem jako holčička sbírala první hluchavky, sedmikrásky. Od té doby jsem nepřestala. Ve škole jsem měla prima paní učitelku Veselou, která mě v tom podporovala. Studium farmacie jsem si vybrala právě proto, že jsem v tom chtěla pokračovat. Měla jsem štěstí, že jsem na vysoké dělala pomocnou vědeckou pracovnici a diplomovou práci na katedře botaniky. Týkala se právě bylin. Jinak jsme se totiž na fakultě bylinám moc nevěnovali.

Musela jsi později absolvovat nějaký kurz nebo speciální obor?
Nejlepší obor je praxe. Ve škole jsme se učili, jak směsi bylin poznat. Vše ostatní už jsem si dohledávala sama. Všechno bylo třeba vyzkoušet, jak chutná. Znala jsem byliny se silným účinkem, ale vždy jsem používala jen ty bezpečné, které nikoho neohrozí. Je jich velké množství. Provozovala jsem vlastní lékárnu, kde jsem bylinné směsi nabízela.

Jaké byly tvoje první bylinné výrobky?
Čaje. První, co se musí člověk naučit, jsou jedovaté byliny. S těmi se vůbec nepracuje, neboť bylinář nemá sílu ohlídat, jak je pacient užívá. Když doporučím lžičku a on si dá tři, bude to moje vina. Slavná bylinkářka Maria Treben používala na čtyřicet bylin a bohatě si s tím vystačila. Takzvaně bezpečných bylin je opravdu mnoho.

S kolika bylinami pracuješ ty?
Asi s padesátkou.

Kterou máš nejraději?
Miluji diviznu, to je královna bylin. Královská svíce stojí uprostřed ostatních květin a svítí nádherně žlutými květy lidem. Komu roste na zahradě divizna, ten divy zná.

Dá se říci, kdy máš s bylinkami nejvíce práce?
Bylinkářství pokrývá celý rok. Na počátku je sběr. Musí se počítat s tím, že je třeba s bylinou okamžitě pracovat, nelze čekat na druhý den. Buď se musí usušit, pro to mám velmi výkonné sušičky, nebo do něčeho naložit. Buď ji lze uchovat, nebo s ní pracovat dál. Třeba v případě bylinných vín je to práce na čtvrt roku. Zpočátku jsem si myslela, že v zimě nebudu mít co dělat. V tu dobu ale zpracovávám citrusy, zázvor, semena. Dělají se směsi, čaje. Se sběrem bylin je nejvíc práce na jaře. Navíc je příroda přísná v tom, že někdy je jen krátká doba, kdy je možné bylinu sbírat. Když jsem nyní sbírala květ trnky, byly na to pouhé tři dny. Termíny se proto musí pečlivě hlídat.

Co vše z bylinek děláš?
Z těch nejčerstvějších jsou to sirupy za studena. Je to čerstvá bylina vylouhovaná v citronové šťávě zakonzervovaná cukrem. Když je to čaj, je již směs přelitá horkou vodou a účinků je tedy méně. Bylinné víno se louhuje ještě déle, účinky jsou silnější než sirup, ale je v něm alkohol, tedy jej nemohou užívat děti. Pak míchám čaje, vyrábím pesta. Nejlepší je pesto z medvědího česneku.

Jak víš, kam pro kterou bylinu jít?
Mám vytipovaná svá místa. Znám velice dobře zdejší okolí, které je bohaté na bylinky, je to nádherná oblast. Navíc v dnešní době moc lidí byliny nesbírá. Třeba pro takový černý bez jde pár lidí.

A co už jsi na jaře sbírala?
Jako první byly fialky, ty jsou hodně léčivé. Dříve se přímo z nich dělaly fialkové bonbony. Jsou dobré na chrapot, kašel. Na jaře sbírám třeba listy kopřivy nebo břízy, které mají pročišťující účinky. I trnkový květ pročišťuje a je velmi lahodný. Sbírala jsem petrklíče, ideální na dětský sirup, devětsil, podběl… Spoustu bylinek si pěstuji doma: meduňku, šalvěj, levanduli, květ růže, který používám hodně, divizny.

Na co se většina jarních bylin používá?
Jarní byliny jsou všechny na kašel a infekční nemoci, nachlazení, chřipku. Zvláštní je, že buď jsou prudce jedovaté, jako třeba sněženka, bledule, pryskyřníky, hlaváčky, koniklece, nebo jsou všechny totálně léčivé s jedním spektrem na kašel, chřipku, nachlazení, bolest, zklidnění. Nevím, proč to tak jaro má, ale je to krásné.

Jsou i v případě bylin možné nějaké nebezpečné záměny?
Loni například bylo všude hodně medvědího česneku. Právě ten se dá snadno splést s ocúnem, který může způsobit otravu. Na podzim má fialové květy na kraji lesů. Ale na jaře má jen listy a vypadá jako medvědí česnek.

Jaké množství bylinek je pro další zpracování třeba nasbírat?
Je to různé. Třeba kopřivy nebo pampelišky lze sbírat na kila. Fialky se sbírají v mnohem menším množství, i když bych řekla, že letos byl rok fialek. Bylo jich všude plno.

Svůj fialkový sirup jsi posílala i kardinálu Dominiku Dukovi. Jak reagoval?
Je to velký zastánce mariánského sloupu, který staví moji bratři na Staroměstském náměstí. Kardinál byl v té době kvůli koronaviru v karanténě. Vnímala jsem, že musí být osamělý, nemohl sloužit mše. Fialkový sirup zklidňuje, působí na kašel, navíc krásně voní a vypadá. Poslala jsem mu ho po řeholní sestře a pak jsem se s ním i setkala. Měl velkou radost.

Na výrobě mariánského sloupu pracují bratři od roku 1997. Věřila jsi od počátku, že se to podaří?
Věřila jsem tomu, přestože ze začátku mi připadalo trochu jako bláznovství, když jeli pro kámen do Indie. Měla jsem o ně strach, že pokud se po tolika letech úsilí jejich krásný záměr nepovede prosadit, rozdrtí je to, zhroutí se jim svět. Teď jsem šťastná.

Jakou bylinku bys doporučila v době, kdy lidi sužuje koronavirus?
Echinaceu neboli třapatku nachovou. Zvyšuje imunitu. Lidé ji mohou pěstovat na zahradě. Je krásná, dá se dát i do vázy, je lehce zpracovatelná. Lze ji nasušit a dávat do čajů nebo čerstvou do lihu.

Tvoje výrobky zdobí krásné logo i obrázky z dílny Dagmar Renertové. Jak vznikla vaše spolupráce?
Před lety vydala Dáša krásnou knihu Poetický herbář. Nádherně nakreslila spousty květin, napsala k nim verše o lásce. Kresby jsme celý rok vystavovaly s originály bylin ve váze v Řevnicích v lékárně. Letos Dáša oslaví významné životní jubileum, bylo by krásné pokusit se dotisknout další exempláře.

Prozraď nám své plány do budoucna.
Budu prodávat výrobky na farmářských trzích tady po okolí. Ráda bych lidi vedla k tomu, aby mocné bylinky začali sbírat, znát, používat, léčit se jimi. Ráda uspořádám třeba exkurzi, přednášku, workshop, vycházku, poskytnu recept…

PharmDr. Dagmar Váňová

  •       Bylinkami se zabývá od dětství.
  •       V roce 1987 absolvovala Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy, obor klinická farmacie. Doktorát z klinické farmacie složila o dva roky později.
  •       Založila a přes dvacet let vedla soukromou lékárnu U Stříbrné hvězdy v Řevnicích.
  •       Její výrobky lze zakoupit na farmářských trzích nebo objednat na telefonu 720 101 299 či e-mailu dasa.vavrova@gmail.com

Pavla Nováčková