Hornické muzeum láká na Příbramské betlémy

Foto: archiv Hornického muzea
Foto: archiv Hornického muzea

Vánoce se rychle blíží. A přestože je tento čas obdobím shonu, můžeme zažít i poklidnou atmosféru s lidovou tvorbou a poutavými příběhy. To vše od 8. prosince nabízí výstava betlémů v Hornickém muzeu. Nebo na Svaté Hoře.

Hornické muzeum Příbram přibližuje kromě historie Příbramska i běžný život horníků, kteří se vedle tvrdé práce v dolech věnovali také rukodělným činnostem a naplno prožívali všechny významné křesťanské svátky. Třeba na Vánoce tvořili zajímavé betlémy. Můžete je ostatně vidět, 8. prosince začíná výstava Příbramské betlémy.

Nejstarší betlém z roku 1843
Výstava Příbramské betlémy bude zahájena ve čtvrtek 8. prosince v Galerii Františka Drtikola v Příbrami. Můžete si tu prohlédnout příbramské hornické betlémy spolu s jejich příběhy, které se pojí i s historií města. To si letos připomíná 800 let od první písemné zmínky.

A jaké betlémy budou k vidění? Například nejstarší betlém z muzejních sbírek, který vytvořil horník Jan Třešňák v letech 1843–1849, nebo velký Vyskeřský betlém z druhé poloviny 19. století, kdy místní stříbrné doly zažily největší rozvoj. V dusné atmosféře druhé světové války vznikal vystavený betlém paní Melkesové.

Kromě toho výstava představí práce výtečných místních řezbářů a betlémy z jiných materiálů, například sádrový betlém rodiny příbramských lékárníků Pokorných, drobné figurky z chlebové hmoty nebo papírový betlém Oldřicha Drozdy, který se po druhé světové válce stavěl ve většině skautských kluboven včetně té příbramské. Návštěvníci si budou moci rovněž prohlédnout velkoformátové zvětšeniny ilustrací s vánoční tematikou pocházející z vzácného příbramského graduálu z konce 16. století.

Další adventní akce v Hornickém muzeu
Hornické muzeum připravilo také další předvánoční akce. V sobotu 3. prosince v 18 hodin vystoupí v šachetní budově dolu Vojtěch pěvecké sbory Arytmie Praha, Gambale a Komorní smíšený sbor Zdeňka Fouse, které vánočními melodiemi navodí sváteční atmosféru. Program doplní mluvené slovo věnované vánočním svátkům v kraji horníků.

O víkendu 17.–18. prosince si nenechte ujít oblíbené Vánoce v hornickém domku. Uvidíte tradiční hornickou vánoční výzdobu, podíváte se na ukázky původních zvyků a rukodělné tvorby a zároveň si vše vyzkoušíte; například tvoření betlémových figurek, pečení a zdobení dekorativního perníku, lití olova a další.

Ve stejném termínu bude pro zájemce o hornické tradice připravena také ukázka pracovního Štědrého dne – tzv. štědrovečerní šichta, odehrávající se v areálu dolu Anna ve slavnostně vyzdobené Prokopské štole, kam se dovezete důlním vláčkem. Následuje nadílka v podzemí u stromečku vedle nejhlubší jámy březohorského rudního revíru (1 600 m) a zpěv koled. Na každého bude čekat drobný dárek na památku. Oba programy se konají od 10 do 17 hodin.

Svatá Hora
A když už budete v Příbrami, byl by hřích vynechat návštěvu Svaté Hory. Toto poutní místo nad Příbramí je nově rekonstruované a opravdu stojí za vidění, je volně přístupné. Otevřeno je od pondělí do soboty od 6:30 do 18 hodin a v neděli od 6:30 do 16:45 hodin. Je možné domluvit si také prohlídky pro skupinu více než pěti osob.

Kde je?
Hornické muzeum: Příbram-Březové Hory, zde je Důl Vojtěch, Důl Anna i Prokopská štola.
Galerie Františka Drtikola: Tyršova 106, Příbram.
Svatá Hora: nad Příbramí, nejlepší je zaparkovat v centru města a pak využít Svatohorské schody, které vedou přímo do areálu Svaté Hory, dá se tam ale dojet i autem.

Lucie Hochmalová