Dovolená na řece

Dovolená na řeceVolno na řece tráví ti, kteří mají dovolenou na týden, ale i ti, kteří se mohou utrhnout z práce jen na dva dny.

Anebo chtějí aktivně strávit víkend jinde než doma na zahrádce. Na řeku se dá nasednout tam, kde je kemp nebo je poblíž příjezdová komunikace, a také po jakékoli délce ji zase za podobných podmínek opustit.

Sjíždění řeky buď poskytuje relax a klídek, protože protékají nádhernou krajinou, mezi loukami, v lesích i podél skal. Z lodi vypadá okolí úplně jinak než z kola, auta nebo kolečkových bruslí. Ale též pro ty, kteří se vyžívají v adrenalinových sportech, nabízí především horní toky peřejnaté úseky, vodu divokou, často plnou balvanů, kde je nutné kromě síly zapojit i mozek a naučenou techniku záběrů pádlem.

Čechy, Morava a Slezsko nabízí velké množství řek a potoků, které jsou sjízdné jen v některých obdobích, ale také po „celý rok“. Každá řeka má své kouzlo a proměňuje se, jak roste vzdálenost od pramene. Jen si vzpomeňte, jak úžasně přepsal Bedřich Smetana řeku Vltavu do not ve stejnojmenné symfonii. Vltava je vodáky velmi oblíbená, ale tím také pro ty, kteří hledají na řece klid, odrazující. Znáte okřídlené pořekadlo, že páru, který sjede řeku a cestou se nepohádá, vydrží manželství?

Berounka
Na malém prostoru strany 10 chci nabídnout 2 výlety spojené s Berounkou. Na dolním toku je klidná a rozvážná, nic pro rafty a vodáky toužící po adrenalinovém zážitku. Je to nenáročná řeka určená pro začátečníky, vhodná při dodržení základních pravidel pro rodiny s dětmi. Značná část území, kterým protéká, patří mezi nejcennější dochované části přírody u nás. Kilometráž ke stažení najdete nahttp://www.rekaberounka.cz/kilom_tisk.html. O Berounce Libor Kvasnička, vedoucí vodáckého oddílu Neptun Řevnice říká: „Je to řeka, na kterou nejčastěji jezdím. Je sice vodácky méně atraktivní než například Vltava, možná proto není zatím tolik přeplněná. Tedy krom prvního týdne prázdnin (vřele nedoporučuji). Má krásné okolí. Prostě je to srdeční záležitost. A také praktická. Je příjemné putování ukončit doma na loděnici.“

Od Liblína až po Roztoky
Řeku Berounku Chtěla bych popsat stručně sjezd od Liblína až po Roztoky. V tomto úseku zhruba 40 říčních kilomentrů můžeme kromě pádlování samotného podniknout výšlap na hrad Krašov nebo výlet na Skryjská jezírka. Další možnosti k výletům poskytují hrady Týřov a Křivoklát.

Roztoky až Srbsko
Z Roztok u Křivoklátu je to asi 15 km do kempu Žloukovice. Dále řeka pokračuje přes Nižbor do Berouna, kde je další kemp, což představuje asi 12 km. Nejkratší úsek představuje Beroun – Srbsko, což je asi pouhých 6 km. V Srbsku v kempu se můžete utábořit a podniknout výšlap na Tetín nebo do Sv. Jana pod Skalou. A třeba druhý den pokračovat až do Řevnic.

Raft a turistika
Rafting je báječná možnost, jak si vychutnat dravost řeky a být se svými kamarády a známými okouzlen přírodou. Není to jen o splutí nějaké řeky, ale jde o promyšlenou jízdu, kde peřeje lze překonat jen dobrým zvládnutím techniky.
Rafting je také o partě přátel, kde jednotlivec na raftu nic nezmůže, ale sehraná posádka společným úsilím překonává těžké úseky.
Poznávejte nové řeky a nebuďte pouhým břemenem na těchto plavidlech. K tomu je však více než doporučeníhodné absolvovat školu raftu, kde naučí rozpoznat nebezpečný terén, jak číst vodu k vlastnímu prospěchu, jak eliminovat nebezpečí atd.
Pro příznivce extrémních sportů je i v Česku spousta možností. Zejména v jarních měsících na řece Kamenici a na Labi ve Špindlerově Mlýně. V letních měsících pak rafting na umělé slalomové dráze v Roudnici nad Labem, ale i jinde.

CO DOPORUČUJEME PŘIBALIT do batohu při cestě k řece

Tento soupis berte jako orientační, byl vyhotoven na základě dlouholetých zkušeností s cílem pomoci těm, kteří jsou na obdobné akci poprvé.

  • na loď přiměřeně podle počasí – plavky, staré tričko nebo šusťáková souprava (rychle schne) staré tenisky do vody nebo sandály s přezkou (nazouváky nejsou vhodné, často je sebere z nohy proud), dobré jsou neoprénové boty hlavně v chladnějším období, pláštěnku nebo nepromokavou bundu, pokrývku hlavy, sluneční brýle, krém na opalování, gumička k připevnění brýlí k hlavě…
  • Pokud se ani na lodi neobejdete bez telefonu či foťáku, je více než nutné mít je společně s doklady uschované ve voděvzdorném lodním vaku, který musí být dobře připevněn k lodi, dobré je mít kilometráž dané řeky pro základní orientaci, informace o jezech (jeho sjízdnosti, z jaké strany jez obejít, info o kamenech pod jezem apod.).
  • doklady – OP, průkaz zdravotní pojišťovny, peníze, osobní léky, náplast, obvaz…,
  • stan, spacák, karimatku (pokud není ubytování v chatce či penzionu), baterku, šňůru na prádlo a pár kolíčků

K tématu Libor Kvasnička ještě doplňuje:
„Co jistě nezapomenout s sebou, pokud se plánuje vodácký výlet? Zdravý rozum. Bohužel jsem se již setkal s tragickými důsledky špatného odhadu, jak v pití alkoholu, tak přecenění vodáckých zkušeností. Ten pomníček pod jezem tam stále je. Pokud začínáte, nikdy nevyrážejte bez zkušeného vodáka. Na žádnou vodu.“ (bt)