Základy cvičení na míči

Základy cvičení na míčiChtěl bych vám dnes představit několik cviků, které může každý dělat v pohodlí svého domova. Pro cvičení jsem vybral stabilizační míč.

Tato fitness pomůcka má mnoho užití, nízkou pořizovací cenu, a pokud se dodržují všechna pravidla,  je i velice bezpečná. 

Cvičení na stabilizačním míči mám velice rád. Cviky s touto pomůckou zařazuji do každého svého tréninku i tréninku svých klientů. S míčem se dá dělat nepřeberné množství cviků, ale důležitým aspektem je především zpevňování hlubokého svalstva, které nám drží kostru, stabilizuje páteř a pomáhá ke správnému držení těla.

Mezi výhodami cvičení na míči můžeme zmínit i možnost cviků ve třech rovinách pohybu. Takto zaměřené cviky nám umožní rovnoměrně rozvíjet náš pohybový aparát a zamezovat zraněním, která by mohla vzniknout při větším zatížení jen některých svalových skupin.

Dalšími svaly, které pomocí tohoto míče zapojujeme, jsou tzv. core svaly. Tato svalová skupina je definována jako svaly, které spojují horní a spodní část těla. Mezi ně patří především svaly břicha, zad v bederní oblasti a svaly kyčlí.

Dnes se tedy zaměříme na cviky, které nám pomohou udržovat naše core svaly aktivní, a v příštím čísle zacílíme na další partie.

Rotace míče vleže na podložce:

Lehneme si na záda a nohy dáme na stabilizační míč do 90°. Rotujeme ze strany do strany. Zaměřujeme se především na zapojování břišních svalů.

Zkracovačky s nohama na stabilizačním míči:

Lehneme si na záda a nohy dáme na stabilizační míč do 90°. Ruce dáme podél těla a pomocí zatnutí břišních svalů se snažíme dotknout pat. Díváme se přitom vzhůru na strop, abychom nepřetěžovali krční svaly. 

Most na stabilizačním míči

Lehneme si na stabilizační míč, abychom měli horní část na míči a podepřenou hlavu. Boky spustíme dolů k zemi a pak zatneme svaly hýždí a beder a zvedneme boky vzhůru. Tělo by mělo být rovnoběžné s podlahou a nohy tvořit 90°.

 

Připravil: Jiří Jelínek