Tip na víkend: Příjemný zimní výstup na Plešivec

Z obrovského plochého kamene je vyhlídka do okolí. Pod vámi strmý sráz s kameny. Foto: Lucie Paličková
Z obrovského plochého kamene je vyhlídka do okolí. Pod vámi strmý sráz s kameny. Foto: Lucie Paličková

Pojďme si vychutnat krásy zimní přírody a udělat si pěší výlet. Zavedeme vás na Plešivec v Brdech, tak trochu tajemnou horu nedaleko Hostomic.
Cestou uvidíte kromě samotného vrcholu také zajímavý viklan, jezírko i studánku.

Brdy jsou krásné, ať v nich jdete kamkoli. A za každého počasí. Plešivec je hora ležící zhruba uprostřed této vrchoviny blízko města Hostomice. Je tam příjemný výlet, mimo jiné proto, že je to místo opředené legendami.

Výstup na Plešivec není nijak náročný, jeho výška je jen 654 metrů nad mořem. I s cestou zpátky vám výprava  zabere půl dne. Doporučujeme, abyste si s sebou vzali dost jídla a pití, na cestě nejsou žádné stánky s občerstvením. I když vodu si doplnit můžete, protože potkáte studánku s pitnou vodou – Fabiánův pramen. Ovšem až na zpáteční cestě.

Plešivecký viklan
Než dojdete na Plešivec, zastavte se u zvláštního kamene – Plešiveckého viklanu. Je to obrovský křemencový balvan z prvohor, dlouhý tři metry a vysoký skoro dva, který se dříve opravdu viklal na dvou čepech. Podle pověstí ovšem do viklanu uhodil blesk a od té doby už se nehýbá. I tak ale vypadá zajímavě.

V dávných dobách byl prý viklan používán jako obětní místo. Kdo ví, jak to bylo, o Brdech se vypráví spousta pověstí. Třeba ta, že se díky viklanu zjišťovalo, zda je žena věrná svému muži – pokud nebyla, dokázala s balvanem pohnout. Okolí viklanu je také zvláštní, jako kdyby někdo shora poslal velkou hromadu kamení.

Na vrcholu
Na vrcholu hory je velká rovná plocha, takže není divu, že tu dříve (v době bronzové) bylo hradiště, a to na ploše 56 hektarů. Bylo docela chytře schované v lesích. Teď je tady posezení pro turisty, kterých tu bývá poměrně dost.

Velkému plochému kameni na Plešivci se říká Čertova kazatelna. Sem se prý v dávných dobách slétaly čarodějnice z Brd. Ďábel prý odtud nechal  zkamenět celé město. Vypadá to tak, hned pod vámi je strmý sráz plný kamení. Ostré skály trčí kolem Plešivce všude. A když není mlha, užijete si krásný výhled do okolí.

Jezírko a pramen
Z Plešivce pokračuje cesta dolů ke Smaragdovému jezírku. Ve skutečnosti má modrozelenou barvu a je ukryté mezi stromy. A než se vrátíte zpátky k viklanu, nepřehlédněte studánku, v níž vytéká Fabiánův pramen. Voda je pitná a osvěžující.

Odkud se vydat na Plešivec?
Pojedete z Hostomic směrem na Jince a zastavíte u silnice v místě zvaném Klínek-rozcestí. Odtud se vydáte pěšky po červené značce, která vás kolem viklanu zavede až na Plešivecký hřeben. Dál se jde po zelené k jezírku a potom po žluté a modré zpátky na začátek trasy. Celkem je to asi 7 kilometrů.

Zajímavost na závěr
Znáte Fabiána, ochránce Brd?

Tak jako mají Krkonoše svého Krakonoše, Brdům vládne ochránce Fabián. A právě hora Plešivec, kterou jsme dnes navštívili, je spojená s jeho přítomností…

A kdo vlastně Fabián byl? Snad loupeživý rytíř, možná jen rytíř Jan z Babí hory, každopádně podle pověsti měl prý na Velké Babě hrad a krásnou mladou ženu. Jenže štěstí mu dlouho nepřálo, v kraji se objevila jeho bývalá milenka – čarodějnice, která se mu přišla pomstít, protože ji kdysi opustil. Za temné a bouřlivé noci mu zničila celý hrad, zabila jeho ženu a samotného rytíře proklela.

Fabián od té doby bloudí po horách jako lesní duch. Naštěstí měl ale dobré srdce, a proto je duchem dobrým a spravedlivým. A pomáhá lidem. Občas ho prý v brdských lesích můžete potkat jako myslivce, ale většinou se lidem vyhýbá. Často pečuje o svou bylinkovou zahrádku na Plešivci. Těžko říct, v kterých místech se ukrývá.

Věřte, že když  nad brdskými hvozdy spatříte kouř, Fabián právě  potahuje ze své dýmky.

(lupal)