Poznejte okouzlující zříceninu hradu Žebrák

Poznejte okouzlující zříceninu hradu ŽebrákNejvhodnější čas k návštěvě zříceniny je teplý letní den, kdy nám na cestu svítí sluníčko. Za takového počasí každý návštěvník ocení krásné výhledy z rozpadlých zdí. Za sluníčka také vynikne svěží zelená barva stromů, které rostou na nádvořích a kolem obvodových zdí. Žebrák potom přímo dýchá kouzelnou minulostí.

Kde se zřícenina vzala

Hrad byl založen asi v polovině 13. století Oldřichem Zajícem z Valdeka poblíž obchodní cesty vedoucí na Prahu. To bylo rozhodující i později, okolo roku 1346, kdy na trůn nastoupil Karel IV. Žebrák byl často využíván jako místo noclehu při Karlových častých cestách především do Norimberka. Hrad často obýval i Václav IV., který hrad částečně přestavěl. V 16. století ho však zachvátil požár a od té doby začal chátrat. Veškerý život se přesunul do podhradí a později se pozornost přesouvá také k hradu Točníku. Trvá to však nejméně sto let, než se Točník definitivně dostává do popředí pozornosti. První větší pokus o záchranu Žebráku proběhl v 80. letech 20. století díky památkovému ústavu středních Čech.

Co nás na Žebráku čeká

Jako rozhledna je zpřístupněna hlavní věž hradu. Zachráněna je také věž v severním předhradí, přední věže s hradbami a jádro starého paláce. Prohlédnout si můžeme také starou pec a temnou hladomornu. Nad východním hradním příkopem se rozkládají zbytky kaple sv. Apolináře a sv. Markétky. Ty jsou ale v letních měsících hodně zarostlé zelení a poměrně těžko rozeznatelné, navštěvníci zde mohou zapojit svou představivost. Dnešní přístupová cesta je skrze bývalé opevnění.

Jak se na hrad dostaneme

Výchozím bodem je městečko Žebrák v podhradí. Sem můžeme dojet autem nebo vlakem. Přímo ve městečku není nádraží, avšak zastávka Praskolesy je pěšky jen kousek. Z vesnice vede k hradu modrá turistická značka. Hrad je otevřen v letních měsících denně kromě pondělí v 9 – 13 a 14 – 18 hodin. Prohlídka je volná a vstupné činí 20 Kč. Když se na zříceninu Žebrák vypravíme, musíme počítat s náročnějšími podmínkami prohlídky, doporučujeme kvalitní obuv s sebou. Návštěvníky čeká stoupání po schodech a běhání po hradbách. Hrad je za nepříznivých povětrnostních podmínek z důvodu bezpečnosti uzavřen.

Město Žebrák

Po prohlídce hradu můžeme seběhnout ještě dolů a prohlédnout si to tu. Žebrák jako tehdejší podhradní vesnice má také pestrou minulost. Toto místo bylo osídleno dávno před stavbou hradu, první záznamy jsou známy již z 5. tisíciletí před naším letopočtem. V běhu mnoha století se stává osadou, tržištěm, obchodní spojkou a také městem s mnoha výsadami. V současnosti zde můžeme obdivovat několik soch a pomník mistra Jana Husa. V muzeu můžeme navštívit expozici obrazů Jaroslava Hněvkovského a expozici z dějin města Žebrák. Městečko však nabízí ještě jednu zajímavost, hvězdárnu, která pořádá několik akcí i pro veřejnost. Aktuální informace jsou na webu www.hvezdarnazebrak.wz.cz.

Proč: sportovní a kulturní zážitek

Kam: Žebrák

Kdy: letní sezóna

Jak tam: autem, vlakem

Info: www.tocnik.com

Na jak dlouho: celé odpoledne